8 stycznia 1918 roku – Orędzie prezydenta USA Thomas’a Woodrow Wilsona

szef

8 stycznia 1918 roku – Orędzie prezydenta USA Thomas’a Woodrow Wilsona

 

 

8 stycznia 2018 roku

8 stycznia 1918 roku
 
    Podczas trwania I wojny światowej USA były neutralne jednak w szerokich rzeszach społeczeństwa amerykańskiego widoczne było przekonanie i dostrzegalna nadzieja na zwycięstwo państw centralnych. W wielu miejscowościach ze znaczną ilością ludności niemieckiej tworzyły się centra proniemieckich sympatii. W miarę jednak trwania wojny i coraz bardziej dostrzegalnych antyamerykańskich tendencji w polityce państw centralnych w tym szczególnie Cesarstwa Niemiec amerykańska opinia publiczna zaczęła się zmieniać. Działania państw centralnych przejawiały się między innymi: ograniczaniem wolności żeglugi, która naruszała amerykańskie interesy czy dyplomatycznym działaniem na szkodę Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Najważniejsza niemiecka depesza, która została przechwycona, rozszyfrowana i ujawniona opinii publicznej w Ameryce dotyczyła rozmów przedstawicieli Cesarstwa Niemiec i Meksyku, w której znalazły się plany ewentualnego zwrotu temu krajowi terytoriów USA. Z depeszy: „Razem prowadzimy wojnę, razem prowadzimy rokowania pokojowe, ofiarujemy hojne wsparcie finansowe i akceptujemy to, że Meksyk pragnie odzyskać utracone terytoria w Teksasie, Nowym Meksyku i Arizonie.”. W 1917 roku, gdy USA włączyły się do I wojny światowej po stronie państw ententy, sojusznicy przyjęli strategię, wspartą przez Amerykę, by realizować działania zmierzające na rzecz wolności podbitych przez ówczesne potęgi narodów Europy Środkowej, w tym także Polaków. To miało w znacznym stopniu ułatwić wygranie wojny i stać się podwaliną pod ustanowienie stabilnego pokoju.
    Ignacy Jan Paderewski podczas wojny prowadził ożywioną działalność polityczną. Poprzez swoje koncerty połączone z prezentacją opcji polskiej, poprzez swoją rozpoznawalność był ambasadorem i orędownikiem idei wolnej, suwerennej i niepodległej Polski. Odegrał ogromną rolę w pozyskaniu Polonii amerykańskiej dla stanowiska prokoalicyjnego, które zaowocowało blisko 30 tysiącami ochotników, którzy z USA dotarli do Armii Polskiej we Francji. Dzięki osobistym wpływom dotarł do  prezydenta Stanów Zjednoczonych Thomas’a Woodrow Wolson’a. 22 lutego 1916 roku artysta zagrał w Waszyngtonie na przyjęciu w Białym Domu w obecności prezydenta. W marcu zaś 1916 roku przestawił mu osobiście kwestię polską, którą wcześniej zawarł w Memoriale. Podczas jednego z kolejnych spotkań Wilson powiedział: „Mój drogi Paderewski, mogę zapewnić pana, że Polska się odrodzi i będzie znów istnieć”. 28 sierpnia 1917 roku Ignacy Jan Paderewski wszedł w skład Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu, zostając jego oficjalnym przedstawicielem w Stanach Zjednoczonych. W dużej mierze przyczynił się do tego, że w ogłoszonym 8 stycznia 1918 roku orędziu prezydent Thomas Woodrow Wilson przedstawił Kongresowi program pokojowy, określający zasady powojennego ładu, w którym znalazło się miejsce dla Polski. Program, nazywany został Czternastoma Punktami. W trzynastym punkcie dotyczył odrodzonego państwa polskiego. Prezydent rozpoczął mowę od słów: „Naszym programem jest program pokoju światowego. Program ten – naszym zdaniem jedynie jest możliwy” Przedstawiając program dotarł do punktu 13. Oto jego treść: Powinno zostać stworzone niepodległe państwo polskie, obejmujące terytoria zamieszkane przez ludność niezaprzeczalnie polską i któremu musi zostać zapewniony wolny dostęp do morza; niepodległość polityczna, gospodarcza oraz integralność terytoriów zamieszkanych przez tę ludność będą zagwarantowane przez konwencję międzynarodową.”
    Najważniejszy w ostatnim etapie wojny sojusznik, to jest USA poparł polskie dążenia do niepodległości. Miało to znaczący wpływ na opinię przedstawicieli sojuszniczych państw.
 

Skip to content