Biblioteka ZSOiZ w Ciężkowicach

ACADEMIKA I POLONA

 

W dniu 20.03.2018r. w MCDN ODN w Tarnowie miało miejsce szkolenie z Polony i Academiki, które poprowadził pan Iwo Hryniewicz z Biblioteki Narodowej w Warszawie, a udział w szkoleniu wzięła p. Maria Dziuban.

POLONA to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa udostępnia w tym serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji – zdigitalizowane przy użyciu najnowocześniejszych technologii, pozwalających uzyskać najwyższą jakość.

ACADEMICA to innowacyjny system wypożyczania elektronicznych wersji książek i czasopism, który daje możliwość dostępu do zbiorów Biblioteki Narodowej bez konieczności podróżowania do Warszawy. W zasobach ACADEMIKI poza książkami i czasopismami znajdują się również grafiki, plakaty, fotografie, rękopisy, pocztówki, mapy, nuty i inne dokumenty – obecnie ponad 2,2 mln publikacji.

Publikacje z domeny publicznej są dostępne w otwartym Internecie (academica.edu.pl), natomiast utwory chronione prawem autorskim, których obecnie jest  ponad 1,2 mln, są udostępniane na terminalach na terenie bibliotek i innych instytucji kultury.

ACADEMICA umożliwia korzystanie online w każdej, nawet niewielkiej bibliotece oraz w innych instytucjach kultury z zasobów książek i czasopism, którymi dysponują tylko duże biblioteki naukowe.

Wkrótce nasza szkolna biblioteka dołączy do systemu Academica.