Podstawa programowa dla liceum ogólnokształcącego
DLA GIMNAZJALISTY – Regulamin rekrutacji na rok szkolny 2019/2020
DLA OŚMIOKLASISTY – Regulamin rekrutacji na rok szkolny 2019/2020
Lubisz nowe wyzwania, chcesz pomagać innym, jesteś odważny, zostań strażakiem!
Nauka w tej klasie trwa 3 lata i kończy się egzaminem maturalnym. Uczeń realizuje program liceum ogólnokształcącego, wzbogacony o dodatkowe przedmioty i zajęcia związane z ochroną przeciwpożarową i ratownictwem medycznym.
Umiejętności jakie zdobędziesz w danym profilu:
Uczniowie liceum o profilu pożarniczym pozyskują najaktualniejszą wiedzę z zakresu pożarnictwa, a ponadto mają unikalną możliwość kontaktu, ćwiczeń oraz korzystania z doświadczeń ratowników różnych specjalności. Podczas zajęć przekazywane są również uniwersalne wartości, które powinny przyświecać każdemu młodemu człowiekowi wiążącemu swoją przyszłość z wstąpieniem w szeregi służb ratowniczych takie jak: chęć pomocy innym, szacunek do munduru oraz odpowiednia dyscyplina.
Czynności jakie doskonalą Cię poza zajęciami lekcyjnymi:
Wyjazdy do:
- – Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie,
- – Muzeum Farmacji i Anatomii w Krakowie,
- – Tarnowa na Noc Naukowców,
Zajęcia pozalekcyjne:
- – Wolontariat,
- – Koło Historyczno- Turystyczno- Fotograficzne,
- – Koło Przedsiębiorczości,
- – Koło Informatyczne,
- – Zajęcia sportowe m. in. z siatkówki, koszykówki, piłki nożnej, piłki ręcznej,
- – Koło Caritas,
- – Koło Ekologa.
Co nas wyróżnia?
- – spotkania ze Świadkami Historii,
- – uczestnictwo w projektach – „Ekologia na całego”,
- – sukcesy w ogólnopolskich konkursach historycznych.
Sukcesy uczniów:
- – konkurs „Sprawa polska i Polacy w czasie I wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia bitwy pod Gorlicami dla przebiegu wojny i odzyskania przez Polskę niepodległości”. Uczennica klasy III LO Katarzyna Cygan, zdobywczyni I miejsca oprócz tytułu laureat uzyskała, zaświadczenie o uzyskaniu prawa do podjęcia kształcenia na wybranym kierunku studiów stacjonarnych I stopnia w Instytucie Historii i Archiwistyki w Krakowie (czerwiec 2016 r.).
- – Bartłomiej Pilch, absolwent Liceum Ogólnokształcącego, został finalistą etapu centralnego Ogólnopolskiej Olimpiady Tematycznej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768–1864.Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego. Za wolność Waszą i naszą” rozgrywanej w Warszawie (czerwiec 2017r.)
- – Dyktando Ortograficzne „O złote pióro” w Zespole Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie. Klaudia Jasińska III LO zdobyła V miejsce (marzec 2017)
- – Olimpiada Promocji Zdrowia, Zdrowego Stylu Życia i Wiedzy. Uczennice klasy III Liceum Ogólnokształcącego w składzie Katarzyna Cygan, Weronika Szostek oraz Ewelina Hołda zdominowały rywalizację indywidualną. Nasze uczennice zajęły: Katarzyna Cygan- I miejsce, Weronika Szostek – II miejsce, Ewelina Hołda – miejsce III . Dodatkowo cała drużyna zajęła II miejsce w kategorii drużynowej (marzec 2017 r.).
- – V edycja powiatowego konkursu historycznego poświęconego Józefowi Piłsudskiemu w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie. Uczeń klasy I LO Przemysław Markowicz zajął III miejsce (marzec 2019).
Dlaczego warto wybrać ten profil?
Praca strażaka jest pracą fizyczną, wykonywaną bardzo często w ciężkich warunkach atmosferycznych i trudno dostępnych miejscach, dlatego kandydaci chcący pracować w przyszłości w tym zawodzie muszą wykazywać się doskonałym stanem zdrowia, kondycją fizyczną i siłą. Oczywiście od strażaka wymagana jest odwaga, chęć niesienia pomocy poszkodowanym i gotowość do narażania własnego zdrowia i życia w razie konieczności. Specyfika pracy wymaga umiejętności pracy w grupie, współdziałania i umiejętności podporządkowania się rozkazom przełożonych. Ciągłe ryzyko i stres towarzyszący tej pracy wymaga od kandydatów na strażaków dużej odporności psychicznej.
Dlaczego warto się u nas uczyć?
- – miła atmosfera w niedużych grupach,
- – wykwalifikowana kadra dydaktyczna,
- – możliwość udziału w kursie kelnerskim i barmańskim,
- – uczestnictwo w różnych projektach,
- – nauka na wysokim poziomie.
Absolwenci, którzy ukończyli nasze LO obecnie studiują na renomowanych uczelniach w Krakowie np. UJ, AGH, Politechnika, a także w Rzeszowie, Tarnowie, Nowym Sączu, we Wrocławiu. Niektórzy podjęli już pracę zajmując wysokie stanowiska, co jest dowodem na to, że poziom nauki w LO jest wysoki i umożliwia dostanie się na wybraną uczelnię oraz wymarzony kierunek studiów.
Kierunki kształcenia studiów wyższych jakie może podjąć uczeń:
Pożarnictwo, prawo, administracja, dziennikarstwo, socjologia, kulturoznawstwo, historia, politologia, filozofia.