Opiekun koła:
mgr Aneta Kapałka
O kole historyczno-patriotycznym
Aby wzbogacić wiedzę historyczną uczniów naszej szkoły, a także urozmaicić sposoby jej zdobywania, w 2004 roku powstał Szkolny Klub Patriotyczny, kierowany przez mgr Jacka Zięcinę. Obecnie opiekunem jest mgr Aneta Kapałka.
Działalność klubu nastawiona jest na uczestnictwo uczniów we wszelkiego rodzaju obchodach i uroczystościach patriotycznych czy konferencjach. Celem działalności klubu jest również wzbudzanie postaw patriotycznych, poznawanie historii i kultury regionalnej oraz organizowanie wycieczek i rajdów turystyczno- krajoznawczych.
Są to m.in. wyjścia do Dworku I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, rajdy, np. na Jamną, Dąbry, do Łowczówka, czy też wycieczki szlakiem architektury drewnianej i cmentarzy z okresu I wojny światowej.
Zajęcia prowadzone są społecznie w wymiarze dwóch jednostek lekcyjnych, co dwa tygodnie dla uczniów zainteresowanych tematyka historyczną, społeczną, polityczną oraz dla uczniów zdających maturę z historii.
Tematyka spotkań obejmuje: analizę tekstów źródłowych, informacje dotyczące nowej matury, ćwiczenia testowe, ćwiczenia z mapą, poszukiwania informacji w Internecie, zbieranie informacji dotyczących znanych osób historii i kultury regionalnej.
Organizacja tych zajęć ma na celu, przede wszystkim rozwój zainteresowań i aktywności uczniów oraz popularyzowanie wśród nich wiedzy historycznej.
Rok 2004/2005
- Założenie klubu w roku szk.2004/2005. Liczba członków klubu : 40 osób (klasa III a,b LO, III LP, II a,b LO, I a,b LO)
- Uczestnictwo w uroczystych obchodach 60 Rocznicy Akcji III Most w dniu 19 września 2004 r.
-
„Złaz szlakami legionistów” – rajd patriotyczno- turystyczny w dn. 5 listopada 2004 r.
- uczczenie rocznicy Święta Niepodległości
- złożenie hołdu poległym w boju pod Łowczówkiem
- podziwianie piękna Pogórza Ciężkowickiego jesienią
- propagowanie zdobycia „Odznaki Regionalnej” Szlakami Cmentarzy I Wojny Światowej
- uczestnictwo w konferencji nt.: „Z kresów wschodnich do Polski. Losy Polaków na kresach wschodnich w czasie II wojny światowej” zorganizowanej przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w dn. 17 grudnia 2004 r.
- rajd na Dąbry w dn. 1 czerwca 2005 r.
Porządkowanie cmentarza z I wojny światowej, pogadanka na temat działalności Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej na ziemi tarnowskiej
Adresowane jest do młodzieży zainteresowanej turystyką oraz grafiką, wykonywaniem i obróbką zdjęć
Wyniki IV Szkolnego Konkursu Fotograficznego zatytułowanego „Wokół nas- ludzie, miejsca, sytuacje…”
1 miejsce – Anna Rosiek. Wyróżnienia dla Piotra Bratańca i Małgorzaty Kwaśnej.