Ogłoszenia

Pamiętamy: „1939. W osamotnieniu” wystawa IPN Oddział w Krakowie

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Dyrekcja Szkoły „u mistrza Paderewskiego” w Ciężkowicach zapraszają całą społeczność szkoły dzisiaj tj. 17 września 2020 roku i w kolejnych dniach na hol na pierwszym piętrze naszej ciężkowickiej Alma Mater. Będzie można obejrzeć wystawę „1939. Wojna w osamotnieniu”. Wystawa została przywieziona przez autora wystawy dra Macieja Korkucia naczelnika Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Krakowie. Przybyła w dniu bardzo ważnym dla naszej pamięci historycznej tj. w 81 rocznicę zdradzieckiego ataku Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich na naszą Ojczyznę. Agresja wschodniego sąsiada była początkiem realizacji wspólnych niemiecko – sowieckich ludobójczych ustaleń poczynionych w Moskwie 23 sierpnia 1939 roku, powszechnie znanych jako pakt Ribbentrop – Mołotow.

Instytut Pamięci Narodowej przygotowując wystawę „1939. Wojna w osamotnieniu” podjął próbę odmiennego od dotychczasowych spojrzenia na pierwsze tygodnie II wojny światowej. Skupiono się na cytatach i opiniach różnych uczestników zdarzeń oraz pytaniach nie zawsze obecnych lub niewystarczająco jednoznacznie stawianych podczas rocznicowych obchodów.

Celem postawionym wystawie nie jest szczegółowe opowiedzenie historii kolejnych dni i godzin wojny. To raczej próba szerszego spojrzenia na wciąż zbyt słabo doceniany w skali Europy i świata wymiar polskiego oporu w 1939 roku.

Wystawa jest bazą do przemyśleń i uwrażliwienia na skomplikowane losy narodu polskiego w kontekście walki w obronie niepodległości. Pozwoli również spojrzeć, zastanowić się nad wartościami ukrytymi w pojęciach: patriotyzm, honor, sojusze. Mogą pojawić się również pytania: Czy taka historia może się powtórzyć? Czy wydarzenia mogły się potoczyć inaczej? Czy Niemcy mogli przegrać? Jak postrzegano rozwój wydarzeń z perspektywy Londynu i Paryża? Jakie było uzasadnienie niemal całkowitej bierności na „froncie zachodnim”? Czy wciąż przygnieceni pamięcią o klęsce jesteśmy w stanie dostrzec całokształt wydarzeń w wymiarze międzynarodowym? Czy wystarczająco postrzegamy współzależność działań różnych państw? Czy rozumiemy polityczny wymiar decyzji różnych krajów o udziale w militarnej agresji na Polskę (Niemcy, Słowacja, Związek Sowiecki)? Czy rozumiemy polityczny wymiar i konsekwencje postawy Wielkiej Brytanii i Francji?

Tekst powstał na podstawie: źródło: https://krakow.ipn.gov.pl

Zapraszam również uczniów klas ósmych wraz z opiekunami z terenu Gminy Ciężkowice. Proszę o wcześniejsze poinformowanie sekretariatu naszej szkoły oraz zachowanie wszelkich obostrzeń epidemicznych (czas zwiedzania podczas jednej lekcji)

Józef Parys, dyrektor szkoły

Podobne posty

Gminne obchody Święta Niepodległości – 9. 11. 2018 r.

szef

Rzeczywiście wolni – rekolekcje wielkopostne online

szef

„Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie.” J 11, 25

szef
Skip to content