Pamięci polskich kobiet – więźniarek niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück

Pamięci polskich kobiet, w tym tarnowianek wywiezionych przez niemieckich okupantów z więzienia przejściowego w Tarnowie do „piekła niemieckiego obozu” Ravensbrück w 1940 i 1941 roku.
Wczoraj w dniu 12 września 2024 roku w Tarnowie, Poczet Sztandarowy Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Ciężkowicach wraz ze mną reprezentował społeczność szkoły „u mistrza Paderewskiego”. Obecny z nami był pan Tomasz Stelmach etatowy członek zarządu Powiatu Tarnowskiego na uroczystości odsłonięcia na tarnowskim więzieniu tablicy pamiątkowej z nazwiskami polskich więźniarek niemieckiego KL Ravensbrück, które w dwóch transportach 12 IX 1940 i 12 IX 1941 zostały wywiezione do tego prawdziwego a nie wydumanego „Piekła dla kobiet”. Były to konspiratorki głównie z przedwojennego harcerstwa, nauczycielki i działaczki podziemia niepodległościowego z terenu całej południowej Polski, od Rzeszowa, poprzez Tarnów do Krakowa i skalnego Podhala kończąc.
Organizatorzy wydarzenia:
– Stowarzyszenie Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück,
– Fundacja Promocji Dziedzictwa Lokalnego Pro Patria Semper,
– Zakład Karny w Tarnowie,
– Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie.
W naszej szkole „u mistrza Paderewskiego” w Ciężkowicach Edukacja patriotyczna jest na MISTRZOWSKIM – najwyższym poziomie. Już od kilku lat współpracujemy z wyżej wymienionymi instytucjami. Dzięki tej współpracy nasza młodzież może uczestniczyć w szkoleniach antydyskryminacyjnych, antyrasistowskich i prodemokratycznych oraz wyjazdach rocznicowych do miejsca pamięci na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück w Meklemburgii na terenie Republiki Federalnej Niemiec.
Józef Parys, dyrektor szkoły

Related posts

Gala Finałowa III Wojewódzkiego Konkursu Historyczny „Ojcowie Niepodległości…”

80 – rocznica obchodów tragedii żołnierzy AK Batalionu Barbara – oddział Regina II – Dąbry 2024

80 rocznica pacyfikacji Jamnej i partyzanckiej bitwy Batalionu „Barbara”