W dniu 13.03.2017r. odbyło się w naszej szkole kolejne już ,,Spotkanie z podróżnikiem’’ , które poprowadził p. Maciej Kras z grupy Trzask.pl. W tym roku było ono poświęcone Tajlandii. W czasie spotkania dowiedzieliśmy się między innymi:
– dlaczego Bangkok jest najbardziej zakorkowaną stolicą na świecie i jakie są tego konsekwencje
– z czego słynie plemię Padaung i ,,kobiety żyrafy”
– jak wygląda życie uchodźców z Birmy
– jak powstała Kolej Śmierci i słynny most na rzece Kwai
– z czego wyniki szacunek dla króla Bhumibda- jednego z najdłużej panujących władców na świecie
– w jakim celu założono szpital dla słoni
– skąd wzięła się nazwa Złoty Trójkąt
W dniu 4 lutego 2016r odbyło się „Spotkanie z podróznikiem” z grupy podróżniczej Trzask. Przeprowadził je pan Samuel Kempski, który zapoznał nas ze środowiskiem przyrodniczym, gospodarką, kulturą i tradycją Brazylii.
W dniach 30 i 31 maja odbyła się wycieczka do Krościenka i Szczawnicy w ramach działalności Szkolnego Klubu Podróżnika. Wzięło w niej udział 19 osób. Pierwszego dnia udało nam się zdobyć Trzy Korony, skąd rozciągał się przepiękny widok na Tatry, Gorce i Beskid Sądecki. W drugim dniu ze Szczawnicy udaliśmy się Palenicę i Szafranówkę, a w godzinach popołudniowych spacerowaliśmy promenadą wzdłużGrajcarka oraz po Parku Zdrojowym. Pogoda nam dopisała, więc wróciliśmy opaleni i zrelaksowani. Następny wyjazd planowany jest we wrześniu w Tatry. Wszystkich chętnych już dziś zachęcamy do wzięcia w nim udziału.
W dniu 11 grudnia 2014 roku odbyło się w naszej szkole podobnie jak w latach wcześniejszych „Spotkanie z podróżnikiem”. Poprowadził je pan Samuel Kempski z grupy Trzask.pl. Tegoroczne spotkanie poświęcone było dwóm krajom z Bliskiego Wschodu: Izraelowi i Palestynie. Młodzież miała okazję zapoznać się ze środowiskiem przyrodniczym, kulturą, religią i historią oraz sytuacją geopolityczną tych krajów. Podróżnik przybliżył nam znane miejsca i wydarzenia z Ziemi Świętej.
W dniach 3-4 czerwca 2014 roku uczniowie klas I i II LO uczestniczyli w wycieczce szkolnej. Pierwszego dnia odwiedziliśmy Planetarium „Kopernik” w Niepołomicach, Opactwo Benedyktyńskie w Tyńcu, a następnie zapoznaliśmy się z kulturą żydowską na krakowskim Kazimierzu. Następnie przejechaliśmy na Jurę Krakowsko-Częstochowską, zwiedziliśmy ruiny zamku „Ogrodzieniec”, byliśmy też na Pustyni Błędowskiej. Drugi dzień młodzież spędziła w Ojcowskim Parku Narodowym ze słynną Jaskinią Łokietka. W wycieczce przewidziano również rejs po Wiśle oraz grę w kręgle.
W dniach 5-6.10.2013 odbył się rajd w Beskid Sądecki. Odwiedziliśmy (a w zasadzie przeszliśmy) jego południową część, zwłaszcza okolice Krynicy. Pierwszego dnia zdobyliśmy Jaworzynę, a w godzinach popołudniowych zwiedziliśmy Krynicę. Drugiego dnia zdobyliśmy Górę Parkową, a następnie udaliśmy się niebieskim szlakiem turystycznym przez szczyty Szaloniec i Bradowiec do Powroźnika. Towarzyszyła nam piękna pogoda i dobry humor. Z niecierpliwością czekamy na kolejny wyjazd.
W dniach od 5 do 7 października odbył się Jesienny Rajd Bieszczadzki. Wzięło w nim udział 15 uczniów i 3 nauczycieli ZSOiZ w Ciężkowicach. Zdobyliśmy Tarnicę, Bukowe Berdo i Małą Rawkę. Odwiedziliśmy też 2 cerkwie (Bojkowską i Łemkowską). Zapoznaliśmy się z produkcją węgla drzewnego w retortach oraz podziwialiśmy Jezioro Solińskie. Nocowaliśmy w schronisku o urokliwej nazwie „Cień PRL-u” w Wetlinie.
W dniach 17-18 listopada 2012 r. odbył się rajd w Gorce. Góry przywitały nas lekkim przymrozkiem. W dolinie Ochotnicy zalegała nawet cienka warstwa śniegu i szronu. Jednak im wyżej tym było coraz cieplej i piękna słoneczna pogoda. Z Przełęczy Knurowskiej udaliśmy się na najwyższy szczyt Gorców – Turbacz, gdzie dotarliśmy w południe. Po odpoczynku i posiłku w Schronisku pod Turbaczem udaliśmy się do Łopusznej. Tam zwiedziliśmy Izbę Pamięci poświęconą ks. prof. Józefowi Tischnerowi oraz Tetmajerówkę.
Na nocleg wybraliśmy się do p. Anny Jurkowskiej w Ochotnicy Górnej, którą serdecznie pozdrawiamy. W niedzielę z Jurkowskiego Potoku poszliśmy na szczyt Lubań. Większość trasy wiodła lasami, które o tej porze roku mieniły się resztką jesiennych barw, a pod nogami zalegała pierzyna żółto-czerwonych liści.
Wszystkich chętnych zapraszamy na kolejny wyjazd (tym razem Beskid Sądecki) w lutym.