Polska edycja Akcji Sprzątanie świata obchodzi w tym roku swój okrągły. 30. jubileusz. Do tej pory w Akcji udział wzięło ponad 23 miliony uczestników, którzy wraz z koordynującą Akcję Fundacją Nasza Ziemia, zebrali ponad 45 milionów kilogramów śmieci. Hasło przewodnie jubileuszowej edycji brzmi: „Sprzątanie świata łączy ludzi”.
Akcja rozpoczęła się od wielkiego sprzątania w Australii. W 1993 roku jej pomysłodawca, australijski żeglarz i biznesmen Ian Kiernan, rozszerzył ideę na cały świat, pod patronatem ONZ. Rok później Mira Stanisławska- Meysztowicz, Polka na stałe mieszkająca w Australii, zaszczepiła tę ideę w naszym kraju pod nazwą Sprzątanie świata – Polska. Założyła też Fundację Nasza Ziemia, która od początku koordynuję tę akcję w Polsce.
W akcję jak co roku włączyli się również uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami. W dniu 22 września przeszliśmy z workami na odpady wszystkimi ulicami wokół rynku, Muzeum Przyrodniczego i obiektów sportowych TTKF. Druga grupa uczniów udała się do rezerwatu przyrody Skamieniałe Miasto. Musimy szczerze przyznać, że nie nazbieraliśmy wielkiej ilości odpadów. Świadczy to o tym, że mieszkańcy Ciężkowic i odwiedzający nas turyści starają się dbać o porządek. Jak podkreślają organizatorzy w Akcji Sprzątanie świata nie chodzi o to, aby cały czas sprzątać, ale o to aby przestać śmiecić i poprawnie gospodarować odpadami. Celem akcji było również wyczulenie naszych uczniów na segregację odpadów
i bieżące wyrzucanie śmieci bezpośrednio do kosza, bo wyrzucone byle gdzie śmieci szpecą nasze otoczenie a ich sprzątanie to ciężka praca.
Lucyna Burnus, nauczyciel geografii