Drodzy Maturzyści!

Matura to klucz, który może otworzyć drzwi do wymarzonych uczelni, to świetny początek ścieżki kariery. To właśnie dlatego jest nazywana egzaminem dojrzałości i najważniejszym sprawdzianem w życiu. Dlatego warto poznać metody, które pozwolą opanować i złagodzić stres oraz podejść do egzaminu w lepszej kondycji psychicznej.

            Stres jest zjawiskiem fizjologicznym, jest mechanizmem, który umożliwia przystosowanie się do nowej sytuacji, motywuje do działania, mobilizuje do wytężonego wysiłku na rzecz poradzenia sobie z trudną sytuacją – działa pozytywnie – jeśli jest krótkotrwały. Natomiast jeśli jest on długotrwały, wpływa negatywnie na nasze funkcjonowanie i nasz organizm.

 

Jak opanować stres związany z maturą?

Po pierwsze: dzień przed pierwszym egzaminem maturalnym warto poświęcić sobie – tylko  i wyłącznie. Ostatnie powtórki są już na tym etapie zbędne; wszystko, czego mieliście się nauczyć, już dawno się nauczyliście. Dzień przed egzaminem warto zatem postawić na relaks. Długa kąpiel w wannie, ulubiona książka lub serial, długi spacer do lasu lub na łąkę – to tylko niektóre pomysły na relaks. Każdy jednak powinien wybrać coś, co odpręża go najbardziej.

Po drugie: zadbać o odpowiednią ilość snu, aby na egzamin przyjść wypoczętym.

Po trzecie: zdrowo się odżywiać – zbilansowana dieta bogata w kwasy Omega-3, witaminy. W dzień egzaminu zjeść śniadanie!

Po czwarte: Nie zażywać żadnych środków uspakajających, czy też pobudzających! – mogłoby to mieć druzgocące skutki!

Tuż przed maturą i na maturze: warto pamiętać!

Jeśli mimo solidnego odpoczynku i relaksu, tuż przed egzaminem maturalnym lub w jego trakcie dopadnie Was stres? Warto postawić na ćwiczenia oddechowe. Skuteczna jest np. metoda, w której licząc do czterech, kolejno wciągamy powietrze, zatrzymujemy je, a później spokojnie wydychamy. Cały blok (czyli 3×4) należy powtarzać tak długo, aż nieco się uspokoimy.

W trakcie pisania egzaminu maturalnego, można w pierwszej kolejności przejrzeć pobieżnie wszystkie zadania – nic Was wówczas już nie zaskoczy, a poziom stresu powinien nieco spaść. Najlepiej, jeśli zaczniecie od rozwiązywania zadań najłatwiejszych lub takich, na które na pewno znacie odpowiedź. To wzmocni nieco Waszą wiarę w siebie. Ponadto dzięki temu nie odkryjecie pod koniec egzaminu, że nie ma już czasu na prostsze zadania.

Polecam obejrzeć: Jak poradzić sobie ze stresem przez egzaminem maturalnym:

ODC. 47 Jak poradzić sobie ze stresem przed EGZAMINEM (Matura, Egzamin Ósmoklasisty) – YouTube

Sabina Cygnar, pedagog szkolny