konkursy

IV edycja konkursu gastronomicznego Dzikie Smaki Schab z Dzika Po Myśliwsku

W dniu 8 lutego 2018  roku w naszej szkole odbyła się czwarta edycja konkursu gastronomicznego Dzikie Smaki. Tegoroczna edycja została zatytułowana „Schab z dzika  po myśliwsku”. Organizatorzy konkursu pozyskali sponsorów, którzy ufundowali cenne nagrody. Firma Friskas dla każdego uczestnika ufundowała komplety noży oraz nagrodę główną w postaci kompletu profesjonalnych noży, firma Chochołowskie Termy ufundowała dla pierwszych  trzech miejsc  darmowe karnety dla całej klasy  na wstęp do term, firma Prymat ufundowała przyprawy dla każdego uczestnika konkursu. Patronatem merytorycznym konkurs objęty został przez Małopolskie Stowarzyszenie Kucharzy i Cukierników. W trakcie trwania konkursu został zorganizowany pokaz kulinarny dla nauczycieli, uczestników konkursu i uczniów ZSOiZ  sponsorowany przez firmę gastronomiczną Hendi. Do rywalizacji stanęło 13 szkół gastronomicznych  z południa Polski, od Krościenka nad Dunajcem przez Tarnów  Bochnię i Kraków.  Naszą szkołę reprezentowała Wirginia Iżykowska.

Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie potrawy z ze schabu z dzika. Surowiec do ćwiczeń jak i do wykonania potraw konkursowych dostarczyły koła łowieckie z terenu małopolski. Na wykonanie zadania mieli określony czas, a ich pracy bacznie przyglądało się wykwalifikowane jury. Rywalizacja przebiegła w przyjaznej atmosferze. Młodzi adepci sztuki kulinarnej oceniani byli przez dwie grupy ekspertów: techniczną – oceniającą proces przygotowania potrawy, oraz degustacyjną – oceniającą smak dania. Zdaniem przedstawicieli jury, uczestnicy konkursu zmierzyli się z naprawdę ciężkim zadaniem, gdyż dziczyzna to tzw. „trudny surowiec”. Jury degustacyjne i techniczne było pod wrażeniem przygotowania uczestników oraz proponowanych dań.

 

 Wyniki konkursu przedstawiły się następująco:

I miejsce – Wirginia Iżykowska

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych, ul. Łuczkiewiczów 12, 33-190 Ciężkowice

opiekun Edyta Szwalec

 

II miejsce – Arkadiusz Ujma

Zespół Szkół Gastronomicznych nr 2 w Krakowie, ul. Zamoyskiego 6, Kraków

opiekun Anna Kuć

 

III miejsce – Malwina Piątek

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, ul. Reymonta 19, 33-170 Tuchów

Opiekun Sylwia Stanuch-Osysko, Joanna Piórkowska

 

Wyróżnienie – Krzysztof Kulig

Zespół Szkół Nr 3 Technikum Nr 3,  ul. Krakowska 20, 32-700 Bochnia

Opiekun Aneta Wojcieszek

 

Gratulujemy  !!!

Konkurs „Dzikie Smaki” ma w swoim założeniu przybliżyć przyszłym szefom kuchni temat dziczyzny, mało znanej szerokiemu społeczeństwu, skazanemu dziś na tuczoną wieprzowinę i marketowe produkty. Ma nawiązywać do tradycji staropolskiej kuchni, gdzie kiedyś dary pól i lasów były ważnym składnikiem menu. Ma także propagować zdrową żywność, a mięso z dzika z pewnością do takiej należy.

Serdecznie zapraszamy już na piątą edycję.

mgr inż. Jolanta Mastalska
nauczyciel przedmiotów zawodowych gastronomicznych

Relacja o wydarzeniu na portalu pogórze24.pl

Zobacz galerie zdjęć

 


SONY DSC

Podobne posty

Konkurs na plakat promujący Międzynarodowy Dzień Mediacji – Ministerstwo Sprawiedliwości – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

szef

Szkolny Konkurs Piosenki Europejskiej

szef

Wyniki Szkolnego Konkursu Języka Angielskiego

szef
Skip to content