akcje i projekty

Narodowe czytanie – Ciężkowice

W sobotę 8 września 2018 roku w ciężkowickim ratuszu miała miejsce akcja „Narodowe Czytanie”, organizowana przez Miejsko – Gminną Bibliotekę Publiczną w Ciężkowicach. Jej celem było zwrócenie uwagi na piękno polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę, wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości oraz popularyzację czytelnictwa wśród mieszkańców. 

Tegoroczna lektura – powieść Stefana Żeromskiego pt. „Przedwiośnie” – nawiązywała do przeżywanej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Prezydent Rzeczypospolitej w swoim liście skierowanym do uczestników akcji podkreślał wartość historyczną, jaką niesie ze sobą opowieść zawarta w tejże książce: 

„W tym jubileuszowym roku myślami często wybiegamy do tamtych dni, kiedy Polacy walczyli o odrodzenie wolnej Ojczyzny, bronili jej granic i pracowali dla odbudowania własnego suwerennego państwa. Wspominamy najważniejsze wydarzenia i postacie tamtych czasów, (…) ale też staramy się odtworzyć, co czynili i co czuli wtedy nasi przodkowie; jakie dążenia i nadzieje nimi kierowały, do czego zmierzali i o czym marzyli.

W literaturze polskiej nie ma lepszego, pełniejszego, celniejszego obrazu tamtych przeżyć niż „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Ostatnia powieść wybitnego autora, napisana została na gorąco, pod wrażeniem pierwszego entuzjazmu rodaków, ale też pierwszych rozczarowań; rozstrzygających zwycięstw, ale i brzemiennych w skutki błędów i zaniechań. 

(…) Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku (…) i będzie jedną z form uczczenia tego wspaniałego jubileuszu. (…)”

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz gminy, na czele z Panem Burmistrzem Zbigniewem Jurkiewiczem, dzieci ze Szkoły Podstawowej w Ciężkowicach, które dodatkowo uświetniły całość śpiewem pieśni patriotycznych, a także grupa młodzieży z naszej szkoły, składająca się z uczniów klasy I liceum i III technikum. Serdecznie dziękujemy księdzu Markowi Migaczowi oraz uczennicom: Andżelice Bajorek, Aleksandrze Giemzie, Wiktorii Helizon, Magdalenie Postawie oraz Natalii Wilga za reprezentowanie naszej szkoły podczas tej akcji.

 

Zobacz: Narodowe czytanie – Ciężkowice

Aleksandra Giemza
uczennica klasy ILO

 

Kolejną edycję Narodowego Czytania w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych przygotowała Beata Porębska nauczyciel języka polskiego

Podobne posty

Rekrutacja na staże i praktyki zawodowe dla uczniów

szef

Spotkanie polsko – ukraińskie    

Dyrektor

Akcja honorowego krwiodawstwa marzec 2019

szef
Skip to content