akcje i projekty wyjścia i wycieczki

Orła WRON-a nie pokona – Gra miejska w 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

„Trzynastego grudnia roku pamiętnego
Wykluła się WRONa z jaja czerwonego
Moskale radzili w końcu wymyślili
No i stan wojenny w Polsce ogłosili
Ludzie się buntują walkę podejmują
I te wszystkie WRONy z czasem upolują
Hej wszyscy Polacy wraz głowa do góry
Razem pokruszymy więzienne mury…”

 

13 grudnia 1981 roku Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim, wprowadziła w Polsce stan wojenny. Tego dnia złamano nadzieje milionów Polaków i na wiele lat odsunięto szansę na demokratyczne przemiany. Stan wojenny przyniósł tysiącom osób i ich rodzinom wielkie cierpienie – izolację w obozach internowania, uwięzienie, pozbawienie pracy, inne represje, zaś dziesiątki niewinnych straciły życie. – www.13grudnia81.pl

 

Nasi uczniowie „u mistrza Paderewskiego” z klas 1 LO, 1THI i 1TFŻ uczestniczyli w grze miejskiej na terenie Ciężkowic „Orła WRONa nie pokona” w 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W grze wzięło udział trzy drużyny – dwie po trzy osoby i jedna dwuosobowa.
 
Rozpoczęliśmy od przygotowania podręcznikowego uczestników. Kilka dni  przed grą był czasem studiowania podręcznika szkolnego a może i innych źródeł np. ZOBACZ TUTAJ. W dniu rocznicy 13 grudnia 2018 roku spotkaliśmy się w sali historycznej na wprowadzeniu do gry. Młodzież obejrzała film dokumentalny pt. „Solidarność”. Następnie dowiedziała się co będzie celem gry…, po czym zostały im wręczone krzyżówki do uzupełnienia. 
 
Uczestnicy podczas gry poznawali realia STANU WOJENNEGO 1981-1983. Poznawali także miejsca, gdzie we wspomnianym okresie znajdowały się: Pewex, posterunek Milicji Obywatelskiej, masarnia, rzeźnia i wędzarnia, jadłodajnia i restauracja Legendarna, Lody pod Piramidą, Rozlewnia oranżady, Klub Rolnika (Ratusz). 
 
Mieli też okazję dopytać mieszkańców jak się wtedy żyło. O tym trudnym czasie kiedy władza stanęła przeciw narodowi opowiedział również na krótkim spotkaniu pan burmistrz Zbigniew Jurkiewicz. ?? Inne zadania dotyczyły np. nazwania i określenia położenia na mapie Ciężkowic wyżej wymienionych punktów; znalezienia odpowiedzi na kilka pytań, które można było odkryć w tekście źródłowym („Obywatelki i obywatele Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej! Zwracam się dziś do Was jako żołnierz i jako szef rządu polskiego. Zwracam się do Was sprawach wagi najwyższej. Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią…”) czy właściwego odczytania miejsca pamięci.
 
Serdecznie dziękuję panu naczelnikowi Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie Michałowi Masłowskiemu za zaangażowanie naszej szkoły w akcję, dyrektorowi Centrum Promocji Gminy Ciężkowice panu Wojciechowi Sankowi za pomoc w przygotowaniu materiału graficznego (mapa) z miejscami związanymi z wydarzeniami lat 1981-1983 w Ciężkowicach, pani Anecie Włodyka za pomoc w przygotowaniu zadań dla młodzieży, mieszkańcom Ciężkowic za ciepłe przyjęcie i wyczerpujące odpowiedzi dotyczące okresu 1981-1983, panu burmistrzowi Zbigniewowi Jurkiewiczowi za przyjęcie i rozmowę z młodzieżą oraz samej młodzieży za udział.
 
Wyniki rywalizacji:
 
I miejsce:
Grupa III – pkt 22 (6+6+10+0)
Szczerba Bernadeta 1 LO
Wantuch Jacek 1 LO
Bajorek Andżelika 1 LO
 
II miejsce:
Grupa I – pkt 21 (6+4+7+4)
Kuleński Łukasz 1 THI
Maniak Mateusz 1 THI
 
III miejsce:
Grupa II – 17 pkt (5,5+5,5+3,5+2,5)
Koniuszy Klaudia 1 THI
Gniadek Katarzyna 1 THI
Stec Kacper 1 TFŻ
 
Nagrody zostały ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej.

Józef Parys
dyrektor szkoły

Podobne posty

Zwiedzanie firmy Bogoni

szef

#Komórkomania

szef

Wyjazd z projektu do Krakowa

szef
Skip to content