akcje i projekty

Narodowe czytanie

Jak co roku w pierwszą sobotę września w ciężkowickim ratuszu odbyła się akcja Narodowe Czytanie. Wzięli w niej udział przedstawiciele wielu instytucji gminy Ciężkowice, na czele z Panem Burmistrzem Zbigniewem Jurkiewiczem, a także uczniowie naszej szkoły: Aleksandra Giemza i Magdalena Postawa z klasy II LO.
Do tegorocznej – 8 już edycji – wybrane zostało 8 polskich nowel, w których znalazły się:
1. Dobra pani – Elizy Orzeszkowej,
2. Dym – Marii Konopnickiej,
3. Katarynka – Bolesława Prusa,
4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Brunona Schulza,
5. Orka – Władysława Stanisława Reymonta,
6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefana Żeromskiego,
7. Sachem – Henryka Sienkiewicza,
8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryka Rzewuskiego
Wybrane nowele w sposób szczególny łączą się ze sobą tematyką patriotyczną oraz refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Pomimo ich zwięzłej formy, niosą ze sobą mocne i wciąż aktualne przesłanie. Przypominają o wartościach takich jak szlachetność i solidarność, wrażliwość na ludzką krzywdę, a także pamięć o doniosłej historii naszego narodu.

Aleksandra Giemza uczennica klasy 2 LO

Podobne posty

Jak opanować stres na maturze i nie dać się pokonać przez samego siebie?

szef

PROJEKT „ LEKCJE Z ZUS”

Dyrektor

Spoty reklamowe naszej szkoły w Radio!

szef
Skip to content