ogłoszenia

Koronawirus – zachowajmy ostrożność

Droga Młodzieży, Szanowni Rodzice, Grono Pedagogiczne, Pracownicy Administracji i Obsługi Szkoły „u mistrza Paderewskiego” w Ciężkowicach

Poniżej znajdziecie informacje najbardziej potrzebne w związku z koronawirusem.

800 190 590 – numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Informacja dla osób powracających z północnych Włoch, Chin, Korei Południowej, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu:
Z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.

Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych:
Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na stronach:
Ministerstwa Zdrowia httpss://www.gov.pl/web/zdrowie/informacja-dla-osob-powracajacych-z-polnocnych-wloch
Kancelarii Prezesa Rady Ministrów www.premier.gov.pl

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Jak często występują objawy?

Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku). ZADBAJ O CZYSTE RĘCE:

Gdzie do tej pory stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem?

Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „przemieściły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii) kolejne osoby.

W wypadku gdy w ciągu ostatnich 18 dni Państwo lub Państwa dziecko, które jest uczniem naszej szkoły byli w krajach, gdzie występowały zachorowania na koronawirusa lub mieli kontakt z osobą, która była w ostatnim czasie w tych rejonach, a jednocześnie wystąpiły poniższe objawy:

  • temperatura ciała powyżej 38;
  • kaszel;
  • duszność;

NALEŻY BEZWZGLĘDNIE NIE PRZYCHODZIĆ DO SZKOŁY! – DO MOMENTU, AŻ MEDYCZNIE NIE ZOSTANIE SIĘ ZDIAGNOZOWANYM W KIERUNKU POTENCJALNEGO OBCIĄŻENIA KORONOWIRUSEM COVID-19.

Józef Parys
dyrektor szkoły

Podobne posty

Życzenia na Boże Narodzenie i Anno Domini 2023

Dyrektor

Nauka zdalna przedłużona do 3 stycznia 2021 r.

szef

Srebrna Tarcza – znak jakości szkoły „u mistrza Paderewskiego”

szef
Skip to content