wyjścia i wycieczki

Dąbry nam bliskie

(…) aby drogę mierzyć przyszłą, 
Trzeba-ć koniecznie pomnieć, skąd się wyszło! 
(C. K. Norwid, Niewola)

Pamięć o przeszłości jest naszym obowiązkiem, a propagowanie wartości patriotycznych naszym celem nadrzędnym. Szkoła zajmując czołowe miejsce w kształtowaniu patriotycznych postaw młodego pokolenia dba, by nie zgasła pamięć o tych, którzy wnieśli krwawy wkład w naszą historię i teraźniejszość, bo to kim jesteśmy, w dużej mierze zawdzięczamy naszym przodkom, kulturze i tradycji wyniesionej z domu rodzinnego i najbliższego otoczenia.

W Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. I. J Paderewskiego w Ciężkowicach, mocno kultywuje się pamięć o żołnierzach oddziału Regina II Batalionu Barbara 16 pp AK, podstępnie zdradzonych, zaatakowanych i rozstrzelanych 17 X 1944 w Dąbrach.

We wrześniu 2017 r., w miesiącu poprzedzającym 73. rocznicę wydarzeń w Dąbrach, uczniowie klasy 
II THI pieszo udali się do miejsca tych feralnych wydarzeń, by zapalić symboliczny znicz tam, gdzie w nierównej i zdradzieckiej walce ofiarę swojego życia złożyli żołnierze plutonu. Zobacz zdjęcia z rajdu tutaj…

Kilka dni przed tegorocznymi obchodami rocznicowymi w Dąbrach (11 października 2017r.) naszą szkołę zaszczycił swoją obecnością pułkownik w stanie spoczynku, harcmistrz i Harcerz Rzeczypospolitej Polskiej, kawaler Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari, odznaczonym także Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, doktor farmacji, pan Jerzy Pertkiewicz, pseudonim „Drzazga”. Pułkownik Pertkiewicz to jeden z członków oddziału Regina II, który w Dąbrach 14 października 1944 r. nie podzielił losu swoich współtowarzyszy, gdyż dzień wcześniej został wysłany z meldunkiem do kpt. „Leliwy”. Od tego momentu niestrudzenie przekazuje kolejnym pokoleniom pamięć o rozegranych w Dąbrach wydarzeniach i upamięta szlak bojowy partyzantów. Spotykając się z młodzieżą klas II THI i III LO, nasz Honorowy Gość, w barwny i ciekawy sposób przekazał doświadczenia czasów swojej młodości, która przypadła na niezwykle tragiczny okres naszej wojennej historii. Opowiedział o swoim udziale w działaniach partyzanckich na Ziemi Tarnowskiej podczas akcji Burza. Relacje wzbogacił osobistymi przeżyciami wojennymi oraz prezentacją multimedialną. Ta żywa lekcja historii na pewno na długo pozostanie w pamięci! (zdjęcia ze spotkania z panem pułkownikiem)

W dorocznych uroczystościach religijno-patriotycznych, które odbywają się w Dąbrach w niedzielny październikowy czas, w okolicach daty 17 października, naszej młodzieży również nie mogło zabraknąć. Uczniowie wraz z pocztem sztandarowym oddali hołd poległym partyzantom poprzez uczestnictwo w polowej mszy świętej na cmentarzu pod lasem, gdzie spoczywają pomordowani żołnierze. Złożyli także kwiaty pod pomnikiem; w miejscu gdzie stała ostrzelana przez Niemców stodoła, pełniąca rolę kwatery Reginy II i gdzie rozegrała się tragedia. (zdjęcia z uroczystości w Dąbrach- 15 X 2017).

nauczyciel historii p. Aneta Kapałka

Podobne posty

Małopolska Pamięta – 19-20 listopada 2018 r. – Oświęcim

szef

Nietypowa lekcja ekonomii klasy II LO

szef

Powiatowe i Gminne obchody Dnia Niepodległości

Dyrektor
Skip to content