wyjścia i wycieczki

Wycieczka przedmiotowa z biologii do Ogrodu Botanicznego, Muzeum Farmacji UJ i Muzeum Archeologicznego w Krakowie

17 kwietnia odbyła się wycieczka do Ogrodu Botanicznego, Muzeum Farmacji UJ i Muzeum Archeologicznego w Krakowie pod opieką pani mgr inż. Teresy Sławuty i pani mgr Justyny Martyny dla klas I T, II TFŻ, III TFŻ realizujących biologię w zakresie rozszerzonym. Celem wyjazdu była realizacja podstawy programowej z biologii, dotycząca zagadnień z ekologii, medycyny, ewolucji  oraz botaniki systematycznej. Podczas pobytu w Ogrodzie Botanicznym uczniowie mogli zapoznać się z formami reliktowymi          i endemicznymi szaty roślinnej nie tylko naszej strefy klimatycznej. Spacerując alejkami ogrodu podziwiali ekspozycje kolekcji roślin, krzewów oraz drzew liściastych i iglastych, a  w szklarniach okazałe sukulenty.

         Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Farmacji UJ. Stała ekspozycja  jest rozmieszczona na wszystkich pięciu kondygnacjach, od piwnic począwszy, na strychu kończąc. W tym właśnie miejscu nasi uczniowie mogli dotknąć historii farmacji, od czasów starożytnych przez poszczególne dekady aż do czasów dzisiejszych. Pani przewodnik bardzo ciekawie przedstawiła zarówno historię samego muzeum jak i rozwój farmacji  w poszczególnych epokach. Uczniowie mogli zobaczyć wiele zabytkowych przedmiotów używanych w odległych czasach podczas produkcji leków  przed nadejściem ery koncernów farmaceutycznych, kiedy aptekarz sporządzał lek własnoręcznie -„od podstaw”. Uczniom bardzo podobał się klimat i atmosfera muzeum, było to doświadczenie bardzo pouczające i wnoszące wiele nowych wiadomości z zakresu historii farmacji.

Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Archeologiczne . Wystawa „Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski” to nowoczesna prezentacja najstarszych dzieje okolic Krakowa – od czasów ok. 70 tys. lat temu, gdy Małopolskę zamieszkiwał człowiek neandertalski aż do czasów powstania średniowiecznego Krakowa. Oryginalne zabytki, makiety, rekonstrukcje oraz animacje komputerowe w przystępny sposób ukazują świat dawnych mieszkańców  Małopolski.

Wycieczka była bardzo pouczająca i dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń. Pobyt w muzeach uczniowie uznali za czas spędzony pożytecznie, poszerzający wiadomości i rozwijający zdobytą do tej pory wiedzę.

mgr inż. Monika Trela
nauczyciel biologii

no images were found

 

Podobne posty

Małopolska Noc Naukowców 2018

szef

Marzenie…

szef

Wyjazd na projekcję filmu „Mistrz”

szef
Skip to content