uroczystości pozaszkolne

Uroczystość patriotyczno-religijna na Jamnej

74 Rocznica Pacyfikacji wsi Jamna i partyzanckiej bitwy Batalionu „Barbara’’ 16. PP. AK

W dniu 23 września 2018 roku odbyły  się uroczystości związane z pacyfikacją  mieszkańców wsi  Jamna. Nasza szkoła oddała cześć i pamięć tragicznym wydarzeniom, które miały miejsce 74 lata temu.

Jamna to wieś z bogatą historią. To w tej miejscowości w 1944 roku znajdował się bastion oporu batalionu Barbara AK. W tym rejonie działał 1 batalion partyzancki 16 pp. Armii Krajowej pod dowództwem kpt. Eugeniusza Borowskiego – batalion Barbara. Od wielu lat w rocznicę bitwy na Jamnej odbywają się uroczystości z udziałem władz samorządowych województwa, powiatu, gmin, kombatantów, drużyn ZHP, kręgów instruktorów seniorów, szkół, organizacji społecznych i mieszkańców Jamnej, a także wielu Pocztów Sztandarowych.

Uroczystość rozpoczęto pod Pomnikiem upamiętniającym Bitwę pod Jamną i pacyfikację wsi, gdzie w hołdzie poległym mieszkańcom, a wśród nich matce z trojgiem dzieci oraz partyzantom, złożono wiązanki kwiatów. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali na polową Mszę Święta „pod Dębem”. Uroczystość ta zgromadziła wiele osób. Było to wielopokoleniowe grono tych, którzy przyszli w to miejsce bez nakazu i przymusu, przyszli bo dla nich Jamna to miejsce szczególne, to zarówno historyczna pamięć jak i dzień dzisiejszy, jego wartości i autorytety. To właśnie o nich mówili pięknie i bez patosu do zebranych poseł Michał Wojtkiewicz, Starosta Roman Łucarz, Echa uroczystości na Jamnej ucichły, ale pamięć po nich pozostała. I pozostała nadzieja, że już nigdy więcej nie będziemy musieli przeżywać chwil grozy i męczeństwa.

mgr inż. Jolanta Mastalska
mgr Renata Kiełbasa

Podobne posty

Balladyna Słowackiego w interpretacji Grupy Teatralnej Synapsy

szef

Mistrz Paderewski na Rynku w Ciężkowicach

szef

Medal Brązowy za Długoletnią Służbę dla pana Jacka Przybyło

szef
Skip to content