uroczystości pozaszkolne

XX Zlot Niepodległościowy – cmentarz nr 171 – Łowczówek

XX Zlot Niepodległościowy na cmentarzu nr 171 w Łowczówku, który odbył się 4 listopada 2018 roku był jubileuszowym spotkaniem w roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Honorowym gościem był prezydent Rzeczypospolitej Polski Andrzej Duda.

Uroczystości patriotyczne rozpoczęła polowa msza święta, której przewodniczył abp Henryk Nowacki. Po części religijnej nastąpiła część oficjalna uroczystości. Prezydent Andrzej Duda powiedział: Stoję z państwem tutaj, na progu 11 listopada, dokładnie 100 lat, gdy Polska odzyskała niepodległość. Stoję tu, w tak ważnym miejscu, w Łowczówku, i śpiewam wraz z wami, że jeszcze Polska nie zginęła póki my żyjemy. I jako człowiek wierzący zastanawiam się, co tych ponad 130 młodych chłopaków, którzy polegli w tej bitwie, co oni dziś sobie o nas myślą. Oni nie mieli wolnej Polski, walczyli o nią. Tym bardziej w takim miejscu jak to, wolność krzyżami się mierzy. My patrzymy na te krzyże, a one nas. I to jest świadectwo ceny, jaką płaci się za wolność. 

Poczet sztandarowy naszej szkoły czynnie brał udział w tym historycznym wydarzeniu.

Uroczystości na cmentarzu nr 171 w Łowczówku oddające hołd poległym zakończył piknik historyczny z udziałem grup rekonstrukcji historycznej i wspólne śpiewanie pieśni legionowych.

Józef Parys
dyrektor szkoły

Podobne posty

Uroczyste obchody 76. rocznicy ludobójstwa na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich II Rzeczypospolitej

szef

Uroczystości religijno – patriotyczne w Dąbrach

szef

Wielopolska droga do niepodległości w 100. rocznicę Powstania Wielkopolskiego

szef
Skip to content