uroczystości pozaszkolne wyjścia i wycieczki

Lekcja historii inaczej. Powiatowe Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W ramach tegorocznych Powiatowych Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w Mościckim Centrum Kultury w Tarnowie, odbyła się projekcja filmu „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego. Główne role zagrali w nim Wojciech Niemczyk, Marcin Kwaśny, Marek Siudym, Piotr Cyrwus, Janusz Chabior, Robert Wrzosek, Jarosław Witaszczyk oraz Hanna Świętnicka. Pokaz filmu zasponsorowany został przez Starostwo Powiatowe w Tarnowie.

11 marca 2019 roku ponad 170-osobowa grupa uczniów wraz z nauczycielami ze szkoły „u mistrza Paderewskiego” uczestnicząc w tej projekcji uczciła pamięć i oddała cześć Żołnierzom Wyklętym walczącym o niepodległość Polski i wolność od sowieckiej okupacji w latach 1944-1963.

Film „Wyklęty” to opowieść o żołnierzach podziemia niepodległościowego walczących z reżimem komunistycznym o powojenny kształt Ojczyzny, oparta na kanwie losów ostatniego z „Wyklętych” Józefa Franczaka, ps. „Lalek”.  Franczak skazany był na kilkunastoletni pobyt w ukryciu i osamotnieniu, tylko dlatego, że do końca pozostał wierny sobie i wyznawanym przez siebie ideałom.

Finansując projekcję filmu i proponując go młodzieży szkół Powiatu Tarnowskiego, pan Tomasz Stelmach, członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego powiedział: Doceńcie to, iż żyjecie w czasach pokoju i pełnej suwerenności Polski, że macie perspektywę na dobre życie, które nie było dane pokoleniu naszych dziadków, którzy po niemieckiej okupacji podczas II wojny światowej, dostali się pod okupację sowiecką. To właśnie na nią nie godzili się Żołnierze Wyklęci.

Panu Tomaszowi Stelmachowi za wyjątkową lekcję historii i umożliwienie wyjazdu budującego świadomość patriotyczną młodzieży – Dyrektor, Nauczyciele oraz cała społeczność szkolna, składają serdeczne podziękowania.

Aneta Kapałka
nauczyciel historii

Podobne posty

Uczniowie w Beskidzie Niskim

szef

Wyjazd młodzieży do kina Millenium w Tarnowie

szef

Uroczystości patriotyczne na Jamnej

szef
Skip to content