uroczystości szkolne

Uroczyste pożegnanie klas maturalnych

Dnia 26 kwietnia 2019 roku cała społeczność szkolna „u mistrza Paderewskiego” uroczyście pożegnała klasy czwarte Technikum Hotelarskiego, Informatycznego, Fryzjerskiego oraz Żywienia i Usług Gastronomicznych. Każda z tych klas była niepowtarzalna i bez nich nic już nie będzie takie samo. Będzie nam ich brakowało!

W podniosłej atmosferze, w obecności dyrektora szkoły Józefa Parysa,  wychowawców, nauczycieli oraz młodszych koleżanek i kolegów, z murami Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Ciężkowicach rozstali się tegoroczni maturzyści. Podczas części artystycznej abiturienci przypomnieli sobie przeżyte chwile uchwycone okiem obiektywów i kamer oraz wsłuchali się w słowa skierowanych do nich życzeń. Pożegnaniu towarzyszyły zarówno radosne, jak i wzruszające momenty. Przedstawiciele maturzystów podziękowali za lata spędzone w szkole „u mistrza Paderewskiego”:

Panie Dyrektorze!
Drodzy Nauczyciele i Wychowawcy! Drogie Koleżanki i Koledzy! 

Nadeszła właśnie chwila, kiedy przyszło się nam pożegnać. Dla nas absolwentów, jest to moment szczególny, gdyż oto ostatni już raz oczekujemy na wręczenie świadectw w murach tej szkoły. Każdy z nas zapewne myśli, co wyniósł z tego miejsca, czego się nauczył, co jeszcze mógł uczynić, aby doskonalić siebie. Dochodzimy jednak do refleksji, że tę szkołę zapamiętamy na zawsze. Nie zawsze było dobrze. Wichry losu rzucały nas to na mieliznę, to na głęboką wodę. Z uporem dążyliśmy do postawionych sobie wcześniej celów. W znacznym stopniu pomogli nam w tym nauczyciele. To właśnie im chcielibyśmy teraz złożyć podziękowania płynące prosto z serc. Dziękujemy za to, że przekazaliście nam nie tylko wiedzę, lecz także staraliście się nam wpoić zasady moralne. Jesteśmy pełni wdzięczności za Wasz wysiłek i poświęcenie w trudnej drodze nauczania nas. Przyszliśmy tu cztery lata temu. Świat wtedy wydawał nam się całkiem inny.  Wychodzimy stąd dojrzalsi, pełni doświadczeń. Przez ten czas odbyliśmy podróż, podczas której to właśnie Wy nauczyliście nas, jak żyć i jak wykorzystywać własne zdolności. Za to z całego serca dziękujemy.

Serdeczne podziękowania składamy Dyrektorowi Szkoły panu Józefowi Parysowi za życzliwość, przychylność i wsparcie w trudnych chwilach.

Dziękujemy wychowawcom – pani Jowicie Jurkiewicz Drąg, pani Ewelinie Kras, pani Beacie Porębskiej, pani Weronice Piekarz. Pod waszymi opiekuńczymi skrzydłami spędziliśmy wiele miesięcy. Dzięki Wam wielu z nas zrozumiało jak wielką wartością jest przyjaźń, lojalność i miłość. Tej nauki nigdy nie zapomnimy. Dziękujemy również  pracownikom szkoły, którzy przyczynili się do tego, iż czas upłynął nam w miłej atmosferze. Choć odchodzimy stąd, mamy nadzieję, że wspomnienie o nas pozostanie w murach tej szkoły jeszcze przez długie lata. Będziemy mile wspominać każdy moment nauki tutaj. Teraz rozstając się, chcielibyśmy pożegnać wszystkich, którzy byli do nas nastawieni przyjaźnie i od których zawsze mogliśmy otrzymać pomoc. Choć chwila ta zamyka pewien rozdział naszego życia, nie możemy mówić tu o końcu. Teraz możemy powtórzyć słowa Winstona Churchilla: „To nie jest koniec, to nawet nie jest początek końca, to dopiero koniec początku”

Następnie przedstawiciel Samorządu Szkolnego zwrócił się do maturzystów:

Maturzyści!
W tak uroczystym  dniu przyszło mi pożegnać was w imieniu młodszych koleżanek i kolegów, w imieniu Samorządu szkolnego. Dzisiejszy dzień jest uwieńczeniem długiego procesu, ciężkiej pracy ale także podsumowaniem tylko jednego z epizodów w grubym tomie waszego życia. Spędzony w tej szkole czas pozwolił na zaopatrzenie się w bagaż doświadczeń, z którym wkroczycie w kolejny etap swej życiowej wędrówki. Dziś też wpisujecie się wszyscy na kartę historii tej szkoły. Jak powiedział Sokrates ,,Przeszłość jest nauką dla przyszłości”. Pamiętajcie tylko, że ,,najważniejsze jest nie zwycięstwo, lecz właściwe wykorzystanie zwycięstwa”. Odchodzicie ze szkoły. Będzie nam was brakowało. Tracimy kumpli, przyjaciół, którzy zaczynają kolejny etap – teraz już naprawdę dorosłego życia. Życzymy wam szczęścia i sukcesów. Trzymajcie się! Nie można zaczynać od końca, chociaż tak byłoby łatwiej. Nikt nie lubi początków, bo mówi się, że są trudne. Tak, jak pierwsza klasa, początek  technikum. Wtedy brzmiało to dumnie i trochę napawało strachem. Było trudno, ale przerwaliście. Początek łagodnie przeszedł w środek, a ten niepostrzeżenie zmienił się w koniec. I tak przyszła czwarta  klasa. A wy w chwilę nieuwagi staliście się dorośli, dojrzali, bogatsi o doświadczenia i wiedzę. I chociaż pożegnanie boli, koniec jest już łatwy. Niestety, prawdziwych końców nie ma. Bo każdy koniec jest początkiem. Czegoś nowego, może lepszego, pełniejszego, a na pewno – innego. To będzie kolejny początek, znowu będzie trudno. Zmiany. Nie lubimy ich, obawiamy się. Ale nie możemy ich powstrzymać.   

Zdarza się też że zmiany są dobre. Czasem zmiana jest wszystkim. 

Było, minęło, nie wróci – trochę żal. To co ma początek, musi mieć też koniec. Życzę wam, abyście przyjmowali odpowiedzialność za samego siebie, ciągle brali los we własne ręce. Abyście nigdy nie gasili pragnień życia w mętnej wodzie i szli wieloma drogami, ale tylko w jednym kierunku – do zgody z samym sobą. Bo największe rzeczy dokonali ci, którzy dziwnym sposobem zachowali zdolność do snucia marzeń przez całe życie. Życzymy wam  samych dobrych początków i szczęśliwych zakończeń.

Film 1: Uczniowie maturzystom
  Film 2: Uczniowie i nauczyciele maturzystom

Po zakończonym montażu słowno-muzycznym Dyrektor szkoły wręczył wyróżniającym się maturzystom nagrody za osiągnięcia w nauce, sporcie oraz pracę na rzecz szkoły. Szczególne wyróżnienie otrzymała uczennica klasy IV Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, Wirginia Iżykowska. Oprócz listu gratulacyjnego Starosty Powiatu Tarnowskiego Romana Łucarza uhonorowana została tytułem Najlepszego Absolwenta roku szkolnego 2018/2019. Powody do dumy z osiągniętych wyników miały również kończące szkołę z wyróżnieniem:

Wiktoria Bania – klasa IV Technikum Hotelarskiego
Natalia Kamińska – klasa IV Technikum Hotelarskiego
Weronika Pruchnicka – klasa IV Technikum Hotelarskiego
Agata Synowiec – klasa IV Technikum Hotelarskiego

Uwieńczeniem uroczystości były skierowane przez dyrektora szkoły Józefa Parysa życzenia do maturzystów oraz dedykowany im do głębszych przemyśleń wiersz Kamili Zielińskiej-Krogulskiej „Tęskno mi Boże”:

Tęskno mi Boże do świata,
Tamtego prostego sprzed lat.
Gdzie brat kochał brata,
A ludzie mieli mniej wad.
Gdzie telewizor był czarno-biały,
A w sklepach było niewiele.
Dzieci się tam uśmiechały,
Ludzie żyli jak przyjaciele.
Ulice życiem tętniły,
A owoc miał słodki smak.
Człowiek każdy był miły,
Tego świata jest mi brak.
Prądu w domu nie było,
Lecz żyć się jakoś dało.
Spokojniej się wtedy żyło, 
Dziś ciągle wszystkiego mało. 
Dziś człowiek swe życie traci, 
W pośpiechu i pocie czoła. 
I choć się w końcu wzbogaci, 
To i tak mało mu woła. 
I umrze życia nie znając, 
Bo tylko dążył do celu. 
Rodzinę swą zostawiając, 
By mieć więcej w portfelu.
Kiedyś ludzie też pracowali, 
Ale najważniejsza była rodzina. 
O przyszłość tak się nie bali, 
Dzisiejszy świat to kpina. 
Jest wszystko co się zamarzy, 
O nic walczyć nie trzeba. 
Trudno o dobrych lekarzy, 
Nie zjesz pysznego chleba. 
Nie ma dobrej muzyki, 
Tej co ludzi rozbawia. 
Świat jest pełen krytyki, 
Radości ludzi pozbawia. 
Tęskno mi Boże do świata, 
Tamtego prostego sprzed lat. 
Dziś brat zabija brata, 
I ludzie są pełni wad.

 

Całą uroczystość prowadzili: Paulina Laska (III TF) oraz Bartłomiej Steczyński (III TŻiUG). Filmy z udziałem maturzystów powstały dzięki zaangażowaniu Piotra Wilgi i klasy III TI, a występ artystyczny przygotowali uczniowie klas: III TŻF, III THI, I LO, I TŻF oraz I THI.

no images were found

Aneta Ramian
nauczyciel języka angielskiego i niemieckiego

Podobne posty

Pożegnanie klas maturalnych

szef

Uroczystość poświęcona 78. rocznicy agresji ZSRS na Polskę

szef

Najnowocześniejsza pracownia informatyczna w regionie!

szef
Skip to content