goście i prelekcje Ogłoszenia

Święty Mikołaj w szkole „u mistrza Paderewskiego”

Od zawsze Święty Mikołaj uważany był za cudotwórcę. Nie ma drugiego świętego, który tak długo i wyraźnie istniałby w świadomości społeczeństwa. Mikołaj, biskup Miry Licyjskiej, stał się inspiracją do powstania znanego nam Świętego Mikołaja, ulubionej postaci dzieci… i nie tylko!

Popularność Świętego Mikołaja doprowadziła do tego, że obecnie na świecie znajdują się tysiące kościołów pod jego wezwaniem! Święty jest patronem nie tylko osób ubogich i dzieci, ale również rybaków, marynarzy, rolników i mieszczan.

Dziś nie mówi się już zbyt wiele o prawdziwej historii Świętego Mikołaja. Z ust do ust przekazywana jest legenda baśniowej postaci, żyjącej w Laponii i obdarowującej dzieci pięknymi prezentami. Jego współczesny wizerunek rozpowszechniony został w 1930 roku, dzięki reklamie Coca-Coli! Mimo że, wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że Święty Mikołaj, podróżujący saniami z reniferami, nie istnieje, to nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia bez tej postaci.

W końcu Boże Narodzenie to czas magiczny, w którym mogą dziać się magiczne rzeczy…  

Aby potrzymać tradycję  Świętego Mikołaja młodzież szkoły u mistrza Paderewskiego spotkała się z nim w piątek 6 grudnia. W związku z tym, że wszyscy nasi uczniowie byli bardzo grzeczni Mikołaj obdarował ich słodkościami, które przygotował przy pomocy Rady Rodziców .

Jak wyglądało spotkanie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. Dziękujemy Mikołajowi  za odwiedzenie naszej szkoły i zapraszamy za rok.

Kim naprawdę jest Święty Mikołaj?

Święty Mikołaj, to tak naprawdę Mikołaj z Miry. Był z pochodzenia Grekiem. Urodził się prawdopodobnie w mieście Patara leżącym w Licji na terenie obecnej Turcji a w czasie, gdy przyszedł na świat około 260/270 roku na terenie Cesarstwa Rzymskiego. Źródła podają, że żył na przełomie III i IV wieku. Pochodził z bardzo zamożnej rodziny, a w dodatku był jedynakiem. Mógł więc pozwolić sobie na luksusowe życie. Wolał jednak wykorzystać swoją dobrą sytuację finansową pomagając biednym i potrzebującym. Był osobą wyjątkowo pobożną i wrażliwą na cierpienie innych ludzi. Po śmierci rodziców odziedziczył ogromny majątek, który bez namysłu postanowił rozdać potrzebującym. Jego troskliwość i dobre serce sprawiły, że został biskupem Miry. Znany jest przede wszystkim z opowieści o pomocy jakiej udzielił trzem córkom swego sąsiada podrzucając dziewczynom co noc pieniądze na posag, które w tamtym czasie były przepustką do godnego zawarcia małżeństwa. Zmarł w połowie IV wieku 6 grudnia między rokiem 345 a 352.

W ikonografii atrybuty biskupa z Miry:

Anioł z mitrą, chleb, trzy złote kule na księdze, trzy jabłka, trzy sakiewki, troje dzieci lub młodzieńców w cebrzyku, kotwica, okręt, pastorał i worek prezentów. Na obrazach, spotykanych np. w kościołach, Mikołaj zwykle pojawia się w towarzystwie Jezusa i Maryi.

Ruiny miasta Miry znajdują się nieopodal tureckiego miasta Demre na wybrzeżu Likijskim w regionie Antalya. 

Beata Porębska
wicedyrektor szkoły

no images were found

Podobne posty

Kurs kelnerski z flambirowaniem

szef

Narodowe czytanie „Balladyna”

szef

Warsztaty fryzjerskie „Amor Amor”

szef
Skip to content