konkursy wyjścia i wycieczki

„Orła WRONa nie pokona” – ciężkowickie szkoły w grze miejskiej

Dzisiaj tj. 13 grudnia 2019 roku w 38 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Ciężkowicach młodzież ze szkół naszego miasta: Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II i z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Ignacego Jana Paderewskiego uczestniczyła w grze miejskiej „Orła WRONa nie pokona”. Gra była realizowana we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej w tym roku w Olkuszu, Krakowie, Wadowicach i w Ciężkowicach.

Tegoroczna ciężkowicka edycja zbudowana była w oparciu o informacje dotyczące całej naszej Ojczyzny w okresie poprzedzającym i w samym stanie wojennym 1981-1983. W grze uczestniczyły po dwie drużyny z każdej ze szkół. Razem 25 uczestników i 7 osób w obsłudze gry. 32 uczniów walczyło dzielnie na terenie Ciężkowic i Skamieniałego Miasta. Zadania były różnorodne od kontekstu, pojęć, dat, skrótów, ciekawostek a przy tym nasze piękne miasto i spacer 6 kilometrowy. Na początku rozpoczęliśmy materiałem filmowym IPN Kraków pt.: „Stan wojenny dlaczego?”.

Każda z drużyn rozwiązując zadania miała możliwość refleksji nad wydarzeniami sprzed 38 laty. W punkcie 4 mogliśmy liczyć na pomoc funkcjonariuszy Policji a w punkcie 6 pracowników Centrum Informacji Turystycznej w Ratuszu. Dziękujemy! Tuż przed końcem zmagań, których punktem kulminacyjnym był test wiedzy mogli złożyć znicz pamięci dla pomordowanych u podstawy pomnika przed Urzędem Gminy w Ciężkowicach oddając w modlitwie ich walkę i trud Bogu.

Po uzyskaniu informacji od opiekunów grup chcę jeszcze przekazać i powiedzieć: „Historia inaczej… Cieszę się bardzo, że nasza ciężkowicka młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II i Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Ignacego Jana Paderewskiego bardzo szybko weszła w realia czasu i świetnie się bawiła z równoczesnym dostrzeżeniem grozy tamtych czasów. Jestem przekonany, że wcześniejsze przygotowanie jak i te informacje przyswojone podczas gry pozostaną głębiej w świadomości naszych wychowanków. Bohaterowie tamtych wydarzeń będą bohaterami a kolaboranci Moskwy takimi pozostaną.”

Podanie wyników i rozdanie nagród nastąpi 16 grudnia 2019 roku – w dniu pamięci górników z kopalni Wujek.

Józef Parys
dyrektor szkoły

 

no images were found

 

Podobne posty

Wirginia Iżykowska – finalistką Olimpiady

szef

Nietypowa lekcja wychowawcza

szef

Katarzyna Cygan laureatką konkursu historycznego Twarze Niepodległej

szef
Skip to content