Ogłoszenia uroczystości szkolne

Boże Narodzenie 2020 – akademia w Teams

W dniu 22 grudnia 2020 roku odbyła się wigilia Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im Ignacego Paderewskiego w Cieżkowicach. Przybrała ona formę on-line, inną niż dotychczas. Składała się ona z 3 części: części wstępnej, montażu słowno-muzycznego oraz życzeń Pana Dyrektora Józefa Parysa skierowanych do wszystkich uczestników. W pierwszej części dk. Marcin Słowik przywitał wszystkich zebranych i poprosił o odczytanie fragmentu Ewangelii według Świętego Łukasza Pana Dyrektora.

Po odczytaniu Ewangelii w imieniu duszpasterzy Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego i św. Andrzeja Apostoła w Ciężkowicach życzenia złożyli: ks. Marek Migacz oraz ks. Mateusz Florek. Oto treść tych życzeń:

Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę.

Ewangelia wg św. Mateusza

Ks. Mateusz Florek: Szanowna Dyrekcjo, dostojne Grono Pedagogiczne, niezastąpieni pracownicy administracji i obsługi, czcigodni Rodzice, drodzy Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Ciężkowicach,

Czas oczekiwania dobiega końca… Już wnet będziemy celebrować w naszych świątyniach Liturgię Narodzenia Pańskiego. Za kilka dni zasiądziemy do wigilijnego stołu, by po wieczerzy zaśpiewać, że „Bóg się rodzi”. I chociaż obecne chwile są dla nas niepokojące, pełne obaw i wątpliwości, to jednak Chrystus staje się dla każdego z nas niegasnącą nadzieją. I to Jemu właśnie chcemy oddać wszystko, co jest w nas najlepsze… ten skarb skrywany w naszych sercach. Jemu pragniemy oddać swoją młodość i swoją przyszłość…

Ks. Marek Migacz: Pragniemy Wam życzyć, by światło bijące z betlejemskiej szopy rozpraszało mroki zwątpienia… niech oświeca drogi Waszego życia, edukacyjnego zaangażowania i codziennych chwil spędzanych głównie w rodzinnych domach. Niech Jezus Chrystus będzie dla Was zawsze fundamentem, a Maryja i św. Józef podporą na drodze ku świętości. Niech zdrowie nie omija Waszych rodzin i gości w Waszych domach. Niech nowy rok będzie dla Was wszystkich radosnym czasem powrotu do pracy i do wypełniania codziennych obowiązków w murach naszej szkoły „u mistrza Paderewskiego”.

Niech priorytetem życia będzie oddawanie pokłonu Dzieciątku Jezus, który przynosi nam miłość, wiarę i nadzieję. Do zobaczenia w szkole! Błogosławionych świąt…

W drugiej części mogliśmy obejrzeć krótki montaż słowno-muzyczny przygotowany przez dk. Marcina Słowika. W krótkiej akademii wzięły udział dwie uczennice: Kinga Bania i Aleksandra Roman z 2 TFŻ. Recytowały krótkie wiersze przeplatane kolędami. Dwie spośród nich zaśpiewał i zagrał na gitarze dk. Marcin Słowik. W ostatniej części Pan Dyrektor Józef Parys złożył serdeczne życzenia wspólnocie szkolnej na czele z całym gronem pedagogicznym.  Oto treść życzeń:

Wam drodzy uczniowie, wychowankowie; Wam rodzice, dziadkowie, najbliżsi naszych wychowanków; Wam drogie grono pedagogiczne; Wam drodzy pracownicy administracji i obsługi oraz kierownicy: Szkolnego Schroniska Młodzieżowego i Hali Widowiskowo-Sportowej

W tym trudnym czasie epidemii a jednocześnie na radosne Święta Bożego Narodzenia, będące najbardziej rodzinnym świętem a po Wielkanocy drugim, które chrześcijanie przeżywają w wierze zaś w polskiej tradycji zapisane piękną obrzędowością: światło wigilijne; odczytywanie słów Ewangelii; zaproszenie ludzi samotnych; zostawianie pustego miejsca przy stole wigilijnym (nie tylko Biblia stoi u podstaw tego zwyczaju, ale również polska tradycja z okresu zaborów i zawieruchy powstańczej: zsyłki, emigracja – oddalenie od domu, czasu oczekiwania z utęsknieniem na mężów, ojców i synów walczących o wolną Polskę); dzielenie się opłatkiem; szopka wigilijna (zwyczaj zapoczątkowany przez świętego Franciszka z Asyżu); kolędy i pastorałki; jasełka; prezenty… kultywujemy w swych domach i lokalnych społecznościach życzę Wam radości płynącej z betlejemskiego żłóbka, błogosławieństwa Boga Trójjedynego, szczęścia i zdrowia oraz szacunku i uznania wśród ludzi oraz opieki Najświętszej Panienki na ten kończący się rok i na cały nowy Anno Domini 2021.

Młodzi wychowankowie dbajcie o siebie, życie przed Wami. Szanujcie trud rodziców dla zapewnienia Wam miłości i warunków bytu. Rozwijajcie się. W Was sztafeta pokoleń ruszy dalej!

dk. Marcin Słowik, nauczyciel religii

Podobne posty

Drodzy Rodzice, Uczniowie!

szef

Święto Pracy / Dzień Flagi / Dzień Konstytucji 3 Maja

szef

„Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie.” J 11, 25

szef
Skip to content