nagrody i dyplomy uroczystości szkolne

Uroczysta Akademia z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej

14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców, pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Komisja Edukacji Narodowej (pełna nazwa: Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca) – była pierwszym w świecie ministerstwem oświaty i o wiele lat wyprzedziła podobne rozwiązania w innych państwach. Powołana została przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 r. na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Dzień Edukacji Narodowej wprowadzono w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.

Z tej okazji w przeddzień święta edukacji, w szkole „u mistrza Paderewskiego” cała społeczność szkolna zgromadziła się, by uczcić ten dzień. Po części artystycznej przygotowanej przez uczniów odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych.

,,Uczenie jest niekończącą się podróżą. Uczyć to znaczy mieć wpływ na życie wielu i pomagać w wyciąganiu wniosków z życiowych lekcji. Ale uczyć DOBRZE znaczy umieć wnieść odmianę do życia wszystkich, z którymi się człowiek styka. Uczyć to znaczy być rodzicem, opiekunem, przyjacielem, spowiednikiem, wsparciem, przewodnikiem, mistrzem.. Uczyć to znaczy być czułym, kochającym, silnym, szczodrym dla tych, którzy na tobie polegają; zachęcać i chwalić. Ale uczyć DOBRZE to znaczy wierzyć w to, czego się uczy i w tych, których się uczy. Nauczyciel przez lata dochodzi do opanowania wszystkich tych umiejętności. Ale ci, którzy uczą DOBRZE, widzą, że w podróży przez życie jest więcej rzeczy do poznania i nigdy nie wahają się, by je poznać” .

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej życzymy dyrekcji, nauczycielom i wszystkim pracownikom   szkoły    satysfakcji z pracy i poczucia, że czas, który spędzają tutaj, jest dobrze wykorzystany. Cieszcie się tym, co robicie, i odkrywajcie przed sobą wciąż nowe drogi. Oby nasze  spotkania w   szkolnych   murach    upływały w miłej atmosferze i pomagały zarówno nam, jak i wam stawać się lepszymi ludźmi.

Uczniom   życzymy,    by    pobyt w szkole nie był dla nich uciążliwym obowiązkiem, ale fascynującą przygodą. Otwierajcie się na świat i uwierzcie, że to, czego tutaj się  dowiecie,  poprowadzi was przez życie i pomoże spośród plątaniny różnorodnych ścieżek wybierać właściwe drogi.

Karolina Wielgus

nauczyciel matematyki i muzyki

Podobne posty

Dzień Dziecka 2021

szef

Akademia z okazji Świąt Bożego Narodzenia

szef

Międzyszkolny Dzień Dziecka i Dzień Otwarty Szkoły

szef
Skip to content