ogłoszenie

Dzień Patrona Szkoły

17 listopada 2021 roku odbyło się wyjątkowe i pierwsze w historii naszej szkoły „u mistrza Paderewskiego” w Ciężkowicach święto szkoły – Dzień Patrona połączony z obchodami 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Tym razem w tej wyjątkowej scenerii – w tym wyjątkowym miejscu naznaczonym obecnością naszego patrona Ignacego Jana Paderewskiego mogliśmy dzięki bardzo dobrej współpracy dyrekcji obu placówek Powiatu Tarnowskiego po raz pierwszy świętować w miejscu, w którym żył i tworzył Ignacy Jan Paderewski. Zapoczątkowaliśmy w ten sposób nową tradycję w naszej szkole.


W obchodach Dnia Patrona uczestniczyli: dyrekcja, grono pedagogiczne, młodzież oraz pracownicy szkoły. Uroczystości rozpoczęły się przed dworkiem Ignacego Jana Paderewskiego. W tych malowniczych okolicznościach młodzież przebrana w tradycyjne stroje narodowe, zatańczyła poloneza. Widowiskowy pokaz tańca został zaprezentowany przez uczniów naszej szkoły, przygotowanych przez nauczycieli: pana Wojciecha Patera i panią Katarzynę Jezierską. Następnie przedstawiciele grupy tanecznej w rytmie poloneza poprowadzili pozostałych uczestników uroczystości do sali koncertowej. Mogliśmy być świadkami wspaniałej intelektualnej, emocjonalnej uczty zaprezentowanej przez młodzież w pokazie montażu słowno-muzycznego poświęconego odzyskaniu przez Polskę niepodległości oraz postaci wielkiego polityka i wirtuoza fortepianu – naszego Patrona.


Uczniowie śpiewem, grą aktorską, piękną recytacją wierszy uczcili pamięć o bohaterach , którzy walczyli za wolność naszej Ojczyzny, czy tak jak Ignacy Jan Paderewski swoją działalnością polityczną oraz geniuszem muzycznym przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Nad całością czuwała, przygotowując scenariusz, pracując z młodzieżą pani wicedyrektor Beata Porębska – również nauczyciel języka polskiego w naszej szkole. Efektem tej pracy było piękne przedstawienie, które zawierało wszystko co młody człowiek powinien otrzymać, by być bliżej historii, by utożsamić się z poprzednikami walczącymi pod biało-czerwonym sztandarem.


Po przedstawieniu pan dyrektor Józef Parys wygłosił okolicznościowe przemówienie. Powiedział: „Jego dom, dwór, rezydencja w Kąśnej – dziś Centrum Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. W tym miejscu w latach od 1897 do 1903 roku mieszkał czyniąc z tej ziemi, tego terenu swoją polską rezydencję. Jesteśmy w niezwykle wyjątkowej sytuacji. Nasza społeczność „u mistrza Paderewskiego” w Ciężkowicach może wręcz namacalnie poczuć bliskość wielkiego kompozytora. On sam zauważył, że położenie Dworu nie ma sobie równych. Pisał: Front budynku usytuowanego w połowie stoku, zwrócony na wschód, pozwala w pogodne dni obserwować budzący się dzień. Widok jest tym piękniejszy, że słońce wstaje ponad przydworskim stawem, ozdobionym malowniczą wyspą i okolonym wierzbami płaczącymi. Pejzaż ten podkreśla łagodna linia trawnika, zbiegającego od schodków ganku, aż nad sam brzeg wody. Sam Dwór, dzięki prostocie swej formy, jasnym ścianom i proporcjonalnej bryle, sprawia miłe dla oka wrażenie. Harmonia budynku oraz otaczającego go parku, przywodzą na myśl tradycyjny polski dom szlachecki. Od roku 2006 po uchwale Rady Pedagogicznej i po akceptacji przez Samorząd Uczniowski 17 listopada jest Dniem Patrona Szkoły.”

Podziękował również nauczycielom, młodzieży oraz pani wicedyrektor Beacie Porębskiej za przygotowanie tak pięknego i wzruszającego widowiska, dzięki któremu mogliśmy godnie uczcić postać naszego Patrona. Szczególne podziękowania złożył na ręce pana Łukasza Gaja dyrektora Centrum Paderewskiego, za możliwość przeprowadzenia Dnia Patrona właśnie w tym miejscu. Następnie pan Dyrektor zaprosił młodzież na poczęstunek oraz zachęcił wszystkich do zwiedzania dworku mistrza Paderewskiego. Na koniec korzystając z pięknej pogody, uczniowie wraz z wychowawcami mogli pospacerować urokliwymi alejkami parku okalającego dworek.


Agnieszka Gucwa, nauczyciel języka polskiego

Józef Parys, dyrektor szkoły

Podobne posty

Kurs cukierniczy

szef

Harmonogram pracy zdalnej pedagoga szkolnego

szef

Konkurs Recytatorski

szef
Skip to content