akcje i projekty

Narodowe czytanie

W sobotę, 3 września o godz. 16.00 przy Ławeczce Ignacego Jana Paderewskiego na ciężkowickim Rynku odbyło się Narodowe Czytanie 2022. Uczniowie: Maja Jezierska, Marcel Famuła i Dawid Michalik pięknie reprezentowali naszą szkołę czytając wybrane utwory „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Z okazji Narodowego Czytania Prezydent Andrzej Duda skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji.

„ Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą.”

„Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa.”

 

 

Sabina Cygnar

Podobne posty

Bieg z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”

szef

Szkolna akcja: Dobre Słowo = Dobry Dzień

Dyrektor

Integracyjny Złaz „Śladami Ignacego Jana Paderewskiego”

szef
Skip to content