uroczystości szkolne

„Dzień, który zapisał się w historii”…

„Dzień, który zapisał się w historii”…

27 marca 2024 roku zapisał się na kartach historii społeczności „u mistrza Paderewskiego” w wyjątkowy sposób. Tego dnia celebrowano bowiem trzy ważne wydarzenia: Otwarcie Boiska Wielofunkcyjnego oraz Otwartej Strefy Aktywności, Dzień Otwarty Szkoły, a także I Pogórzański  Festiwal Nauki.

Społeczność szkolną swoją obecnością  zaszczycili: Poseł na Sejm RP Anna Pieczarka, Wicestarosta Tarnowski Jacek Hudyma, Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego Tomasz Stelmach, Burmistrz Ciężkowic Stanisław Kuropatwa, Radni Powiatu Tarnowskiego  na czele z przewodniczącą Komisji Oświaty Grażyną Karaś, Przewodniczący Rady Gminy Cieżkowice, Michał Koralik, Przedstawiciele Bractwa Kurkowego z Ciężkowic, Dyrektor Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu Agnieszka Kapek, Dyrektorzy Szkół Gminy Ciężkowice.

Zacnych gości  w murach szkoły powitali dostojni „państwo Paderewscy”, gdzie Dyrektor Józef Parys wraz z przedstawicielami Bractwa Kurkowego w Ciężkowicach oficjalnie rozpoczęli I Pogórzański Festiwalu Nauki.

Chcemy dbać o taki szeroki rozwój społeczny młodych obywateli. Nasza organizacja skupia się  głównie na kultywowaniu historii i  jej promowaniu, więc te nasze konkursy historyczne postanowiliśmy rozbudować  o te jeszcze bardziej praktyczne, życiowe dziedziny, jakimi są chemia, czy fizyka- podkreślał organizator festiwalu Członek Bractwa Kurkowego w Ciężkowicach Piotr Drebot.

Niezwykle miłym akcentem uroczystości było wręczenie Dyrektorowi Zespołu Szkół przez Burmistrza Ciężkowic Stanisławę Kuropatwę pamiątkowej szabli-dowodu wdzięczności za współpracę z Bractwem Kurkowym.

Centralny zaś punkt spotkania  stanowiło uroczyste Otwarcie Boiska Wielofunkcyjnego oraz Otwartej Strefy Aktywności. Jak zaznaczył w swoim przemówieniu Dyrektor Szkoły Józef Parys, tego marzenia, nie udałoby się urzeczywistnić, gdyby nie pomoc i przychylność wielu osób. Słowa wdzięczności skierował do Pani Poseł Anny Pieczarki, Urzędu Marszałkowskiego oraz Zarządu Powiatu.

Ogromną radość z realizacji tego wielkiego przedsięwzięcia, które było możliwe, dzięki dotacjom celowym Polskiego Ładu, wyraził  także Wicestarosta Tarnowski Jacek Hudyma.

O roli inwestycji dla placówki „u mistrza Paderewskiego” mówił  zaś Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego Tomasz Stelmach:

Myślę, że tutaj na Pogórzu Ciężkowickim ta szkoła będzie przezywała swój renesans, również te obiekty sportowe, które dzisiaj otworzyliśmy będą czymś w rodzaju magnesu, który młodych ludzi skłoni do tego, by tutaj również się kształcić-podsumował.

Po poświęceniu kompleksu sportowo-rekreacyjnego, oficjalnym przecięciu wstęgi można było podziwiać występy utalentowanej młodzieży uczęszczającej do Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych. Pokaz sportowy został przygotowany przez  Katarzynę Jezierską i Wojciecha Patera, nauczycieli wychowania fizycznego w tutejszej placówce.

Społeczność szkolną dumą napełnił fakt, że tak nowoczesny obiekt z pewnością przyczyni się rozwoju sportowego dzieci, młodzieży i dorosłych.

Atrakcji podczas tego święta było znacznie więcej, bowiem równocześnie trwał I Pogórzański Festiwal Nauki połączony z Dniem Otwartym Szkoły. Przybyła młodzież z klas ósmych z Ciężkowic i okolicznych miejscowości mogła zapoznać się z ofertą edukacyjną placówki. Zostali oni podzieleni na grupy, którym towarzyszyli oprowadzający uczniowie oraz nauczyciele. Do dyspozycji odwiedzających  było wiele stanowisk tematycznych: kulturoznawcze, języków obcych, pierwszej pomocy, informatyki, nowoczesnych technologii, druku 3D,  biologii i chemii, hotelarstwa, fryzjerstwa i usług kosmetycznych, cukiernictwa, świata kulinariów, harcerstwa, psychologa i pedagoga. Wspaniali uczniowie doskonale sobie poradzili z organizacją warsztatów, quizów, zabaw, pokazów, ćwiczeń laboratoryjnych dla swoich miejmy nadzieję przyszłych Koleżanek i Kolegów. Było wiele uśmiechu, radości, zabawy, inspiracji. Naprawdę sporym zainteresowaniem cieszyły się stoiska w pracowni biologiczno-chemicznej, gdzie przyszli adepci mogli zobaczyć królika, węża i poczuć się jak w prawdziwym laboratorium i wyizolować DNA z … banana. Nie mniej zainteresowanych zgromadził również pokaz druku 3D, który przygotowała Grupa Azoty, a także nowoczesnych technologii przyszłości,  w tym programowanie w różnych językach, zastosowanie sztucznej inteligencji oraz technologii VR i AR.

Ósmoklasiści nie szczędzili słów uznania:

Było naprawdę super. Nie wiedzieliśmy, że w tej szkole jest tyle możliwości. Bardzo dobrze wyposażone pracownie, ciekawe zajęcia, mili nauczyciele. Jesteśmy po wrażeniem-można było usłyszeć na szkolnych korytarzach.

Całą społeczność szkolną niezmiernie ucieszył fakt, że zostali docenieni przez przybyłych uczniów szkół podstawowych i z niecierpliwością czekają  na nich we wrześniu.

Sylwia Kmiecik, nauczyciel j. polskiego

Podobne posty

Przedświąteczne spotkanie z uczniami – życzenia Wielkanocne

szef

Święto Niepodległości 2019

szef

Zakończenie roku w szkole

szef
Skip to content