III Wojewódzki Konkurs Historyczny dla uczniów szkół ponadpodstawowych „Ojcowie Niepodległości…” o szablę Józefa Piłsudskiego. Edycja 2024: Wincenty Witos, Władysław Grabski oraz symbole narodowe zorganizowany przez Powiat Tarnowski, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Ciężkowicach oraz Bractwo Kurkowe w Ciężkowicach. Konkurs został ponownie objęty jedynym i wyłącznym honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. W komitecie honorowym znaleźli się Starostowie Powiatów: Brzeskiego, Dąbrowskiego, Gorlickiego, Tarnowskiego; Prezydent Tarnowa; Burmistrz Ciężkowic oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie; Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej; Muzeum Ziemi Tarnowskiej; Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej; Bractwo Kurkowe w Tarnowie; Strzeleckie Bractwo Kurkowe Dworu Karwacjanów w Gorlicach.
Relacja: Tarnowska TV
Konkurs cieszy się coraz większą popularnością wśród młodzieży choć należy do trudniejszych ze względu na zakres wiedzy, umiejętności i kompetencji, które trzeba było użyć, by móc zaprezentować pełen zakres swoich umiejętności. Wstępem i biletem wstępu do finału, który odbył się 14 listopada 2024 roku w murach dworu Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, obecnie Centrum Paderewskiego instytucji Powiatu Tarnowskiego, było napisanie pracy pisemnej nt. „O Polskę niepodległą i naprawdę ludową – Wincenty Witos.” Lub „Reforma walutowa Władysława Grabskiego – etap budowy suwerennego państwa polskiego.” Następnie młodzież zakwalifikowana do finału stanęła do walki z testem wiedzy o Wincentym Witosie i Władysławie Grabskim oraz symbolach narodowych. Na końcu czekała uczestników przeprawa przed Komisją Konkursową, która stawiała trudne i problemowe pytania. Do odpowiedzi nie była wystarczająca wiedza ale także konieczna kreatywność i umiejętność obranej przez siebie tezy.
W dniu 15 listopada 2024 roku odbyła się uroczysta Gala Finałowa III Wojewódzkiego Konkursu Historycznego dla uczniów szkół ponadpodstawowych „Ojcowie Niepodległości…” o szablę Józefa Piłsudskiego. Pana Prezydenta reprezentował zastępca szefa kancelarii prezydenta RP minister Piotr Ćwik. Byli obecni posłowie, samorządowcy wszystkich szczebli, I Małopolski Wicekurator Oświaty Artur Pasek, Prezes Okręgu Małopolskiego Związku Oficerów Rezerwy RP major Radosław Gądek wraz z towarzyszącymi oficerami, nagrodzona młodzież wraz z opiekunami oraz uczniowie szkół prowadzonych przez Powiat Tarnowski. Szczególnym gościem był pan Marek Steindel prawnuk Wincentego Witosa.
Rozpoczęliśmy od wprowadzania sztandaru Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Ciężkowicach i odśpiewania hymnu państwowego. Podczas gali nastąpiła projekcja filmu IPN pt. „Cud jedności”. Następnie młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Ciężkowicach zaprezentowała się w spektaklu pt. „Wincenty Witos – Premier z ludu”. (Po przedstawieniu w obecności młodzieży i wszystkich znamienitych gości dyrektor szkoły Józef Parys podziękował młodzieży i pani Agnieszce Gucwie opiekunowi grupy za piękny spektakl i trud włożony w jego przygotowanie) Podsumowaniem tego swoistego maratonu wiedzy był wykład pana dra Adama Pleskaczyńskiego, dyrektora Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej nt. „Wincenty Witos – Premier decydującego starcia.” Na końcu odbyło się to, co było centrum dzisiejszej gali czyli nagrodzenie laureatów. Nagodzonych zostało sześć osób w następujących kategoriach i w wszystkich kategoriach po zsumowaniu punktacji.
- Mistrz Pióra: Zuzanna Wcisło – Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej; (mistrz pióra) wyróżnienie: Kacper Szymański – I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie.
- Mistrz Wiedzy Ogólnej: Zuzanna Wcisło – Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej; (mistrz wiedzy ogólnej) wyróżnienie: Dariusz Bodziony – Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Piłsudskiego w Zakliczynie.
- Mistrz Słowa: Zuzanna Wcisło – Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej; (mistrz słowa) wyróżnienie: Julia Okaz – Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Brzesku.
Po zsumowaniu punktacji z trzech etapów zwycięzcą tegorocznej edycji została: Zuzanna Wcisło z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Tarnowskiej. Drugie miejsce zajął: Kacper Szymański z I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie. Trzecie zaś Sebastian Bryndal z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Cieżkowicach wraz z Olivierem Patorskim z I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie.
Wszystkim ofiarodawcom nagród na czele z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Związkiem Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej serdecznie dziękuję.
Została zapowiedziana kolejna edycja konkursu, jego IV edycja. Wojewódzki Konkurs Historyczny dla uczniów szkół ponadpodstawowych „Ojcowie Niepodległości…” o szablę Józefa Piłsudskiego. Edycja 2025: Wojciech Korfanty oraz symbole narodowe. Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękuję za pomoc w realizacji tego ważnego edukacyjnie przedsięwzięcia.
Józef Parys, dyrektor ZSOiZ Ciężkowice
koordynator konkursu