Ogłoszenia uroczystości pozaszkolne uroczystości szkolne

30 maja 2018 r. Paderewski dla niepodległej – niepodległa dla Paderewskiego

 

Paderewski dla niepodległej - 01W ramach powiatowych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości na budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. I. J. Paderewskiego w Ciężkowicach powstał monumentalny mural, przedstawiający postać mistrza Paderewskiego. 30 maja odbędzie się ceremonia odsłonięcia muralu oraz nadania nazwy „Most Niepodległości” obiektowi mostowemu w ciągu drogi do Centrum Paderewskiego.

To druga realizacja artystyczna upamiętniająca postać wielkiego kompozytora, pianisty, polityka i męża stanu, jaka powstała w Ciężkowicach w związku z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Pierwszą jest pomnik „Ławeczka Paderewskiego”, usytułowany na ciężkowickim rynku, który został odsłonięty 3 maja bieżącego. Mural na budynku ZSOiZ powstał dzięki mecenatowi Instytutu Pamięci Narodowej oraz samorządów powiatu tarnowskiego i gminy Ciężkowice. Jego twórcą jest artysta, malarza i architekt Ryszard Paprocki. – Ten mural nie jest zwykłym powiększonym obrazem. Jest anamorficzny, czyli zniekształcony w celu osiągnięcia trójwymiarowości, dlatego powinno się go oglądać od frontu budynku szkoły – mówi Ryszard Paprocki. Jak tłumaczy artysta, dzieło jest kompozycją głęboko przemyślaną, a każdy jego element jest celowy i głęboko zaplanowany.

– Świętując 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości szukamy nowoczesnych i ciekawych form upamiętniania, stąd pomysł murali z wizerunkami Ojców niepodległości, związanych z powiatem tarnowskim – stwierdza Starosta Tarnowski Roman Łucarz. – Planujemy, iż wielkoformatowa grafika z Wincentym Witosem pojawi się na Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach, natomiast na budynku Zespołu szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciężkowicach wykonany został już mural z Ignacym Janem Paderewskim. Poprzez swoją monumentalną i artystyczną formę dzieła te spełniają doskonale funkcję popularyzacyjną oraz są pięknym i symbolicznym wyrazem naszej pamięci oraz patriotyzmu – dodaje Roman Łucarz.

Paderewski dla niepodległej - 02– Dla Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Cieżkowicach powstanie muralu to wyjątkowe wydarzenie. Nasz szkoła szczyci się hasłem „U Mistrza Paderewskiego”, a teraz to właśnie on sam wita naszych uczniów, nauczycieli, absolwentów i gości – podkreśla Dyrektor ZSOiZ Józef Parys. –Wierzę, iż będzie to również inspiracja dla naszych uczniów. „U Mistrza Paderewskiego” kształcą się przyszli mistrzowie w zawodzie, i oczywiście młodzi ludzie, którzy będą kierować się w życiu ideałami jakie przyświecały naszemu patronowi i jakie on sam wyraża – uzupełnia Józef Parys.

Dopełnieniem idei szczególnego zaakcentowania postaci I.J. Paderewskiego w roku 100-tnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości jest nadanie nazwy „Most Niepodległości” obiektowi mostowemu na rzece Kąśniance w ciągu drogi dojazdowej do dworku Mistrza w Kąśnej Dolnej, siedziby Centrum Paderewskiego. Most o długości 80 i szerokości ponad 9 metrów został oddany do użytku w lutym 2018 roku. – Jest to dla mnie spełnienie marzeń, aby w stulecie odzyskania niepodległości, do dworu jednego z Ojców niepodległości, dojechać piękną, nowoczesną drogą – mówił wówczas starosta tarnowski Roman Łucarz, który zwrócił się z inicjatywą do przewodniczącego Rady Miejskiej w Ciężkowicach, Zdzisława Szczerby, aby nowy obiekt na mocy uchwały radnych, został nazwany „Mostem Niepodległości”. Tym samym w symboliczny sposób zaakcentowana zostanie rola I. J. Paderewskiego w procesie odzyskania przez Polskę niepodległości.  

30 maja odbędzie się odsłonięcie muralu oraz ceremonia nadania nazwy „Most Niepodległości” obiektowi mostowemu w ciągu drogi do Centrum Paderewskiego. Początek uroczystości o godzinie 10.00 przed budynkiem ZSOiZ w Cieżkowicach. 

 

Źródło: Starostwo Powiatowe w Tarnowie

Po zakończeniu gry terenowej około godziny 14:00 odbędzie się wręczenie nagród, a także losowanie nagrody głównej, którą jest tablet dla gimnazjalistów zalogowanych do naszej szkoły.Obecność przy losowaniu jest obowiązkowa. Jeśli wylosowana osoba nie będzie obecna to nastąpi kolejne losowanie.

 

mgr Tomasz Bochenek
administrator witryny

Podobne posty

Życzenia Wielkanocne 2020

szef

Nauczanie zdalne przedłużone do 29 listopada 2020 r.

szef

Konkurs plastyczno-filmowy „Śnieżny Dekalog”

szef
Skip to content