wyjścia i wycieczki

XIII Rajd Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Józefa Kurasia „Orła”, „Ognia” – Beskid Makowski

XIII edycja rajdu edukacyjnego Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Józefa Kurasia „Orła”, „Ognia” odbyła się w dniach 5-7 października 2018 roku w Beskidzie Makowskim. Przedsięwzięcie adresowane było przede wszystkim do młodzieży starszych klas gimnazjalnych oraz młodzieży ponadgimnazjalnej. Wzorem poprzednich lat, uczestnicy – tworząc samodzielne, kilkuosobowe patrole – w pierwszym i drugim dniu rajdu przemierzali szlaki, wykonując wyznaczone przez organizatorów zadania. Przy okazji poznawali dzieje niepodległościowego podziemia zbrojnego lat 1945-1947 na Podhalu i w jego okolicach. Uczestnicy rajdu dotarli do miejsc i obiektów, związanych z historią walk o niepodległość Polski. Uczestniczyli także w rekonstrukcji historycznej wydarzeń w terenie.

Głównymi organizatorami rajdu byli: Oddział IPN w Krakowie, Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej Zgrupowania Partyzanckie „Błyskawica”, Stowarzyszenie Odra-Niemen, Fundacja „Pamięć i Wolność” w Waksmundzie oraz Nowotarska Grupa Mieszkańców.

Dzień 1, piątek, 5 października

Trasa: Maków Podhalański – Makowska Góra (niebieskim szlakiem) – Zagrody (czarnym szlakiem) – Stańkowa (666 m n.p.m. – żółtym szlakiem) – Ostrysz (708 m n.p.m. – żółtym szlakiem) – Koskowa (867 m n.p.m. – żółtym szlakiem) – os. Dyrdów/os. Suwaja (niebieskim szlakiem i w lewo) – zejście do Szkoły Podstawowej w Bogdanówce –  baza noclegowa.

Dzień 2, sobota, 6 października

Trasa: Szkoła Podstawowa w Bogdanówce – Skomielna Czarna kościół (drogą gminną) – Przykra Góra (640 m n.p.m. – zielonym szlakiem) – Stołowa Góra (841 m n.p.m. – zielonym szlakiem) – Groń (810 m n.p.m. – zielonym szlakiem) – Goryle Wyżne OSP (niebieskim szlakiem) – Syrkówka (782 m n.p.m. – niebieskim szlakiem) – Koskowa (867 m n.p.m. – niebieskim szlakiem) – Parszywka (842 m n.p.m. – żółtym szlakiem) – Kapliczka z 1885 r. skręt w prawo w drogę szutrową do Bogdanówki – Szkoła Podstawowa w Bogdanówce.

 

Wspomnienia uczestników:

„Trzy dni spędzone na Rajdzie w Beskidzie Makowskim były pełne wspaniałych przeżyć, które przybliżyły nas, młodych ludzi do chwil które miały miejsce w latach 1944-1955 roku, pokazały ciężkie, bezlitosne i nieludzkie sytuacje w których znajdowali się w tym czasie zwyczajni, bezbronni ludzie. Czas w którym wędrowaliśmy dostarczał wiele ciekawych i przydatnych doświadczeń, atmosfera była napięta z powodu niewiadomej drogi jaka była przed nami, ale wspólnie wspieraliśmy się, przy tym dobrze się bawiąc. Wszystkim młodym polecam wejście w taki Rajd, który jest wspaniałym i wartościowym przeżyciem.”         

                                                           Vanessa Stec
uczennica klasy 4 THI

„Rajd pamięci Żołnierzy Wyklętych mjr Józefa Karasia był dla mnie niesamowitym przeżyciem. Możliwość wędrówki po górach wraz z elementami czynności wojennych, wprowadziła mnie w powagę wydarzeń z czasu wojny. Kilka razy nawet bardzo się bałem. Zdobycie kaplicy uważam za swój największy sukces. Nauczyłem się, że trzeba pamiętać o ludziach, którzy walczyli za ojczyznę. Podczas rajdu mogłem zobaczyć wspaniałe widoki i zapoznać wiele wspaniałych osób.”

Jacek Wantuch
uczeń klasy 1 LO

„Najbardziej na rajdzie podobało mi się atmosfera jaka nam towarzyszyła. Pomimo długiej trasy i bardzo dużego wysiłku daliśmy radę. Mimo iż nie chodzę dużo po górach, jeszcze raz wybrałabym się na taki rajd! Cała przyjemność nie polegała na tym aby pokazać ile ma się siły i jak bardzo wytrzymałym się jest, ale chodziło o to, aby poczuć i stworzoną  wspólnotę z uczestnikami oraz poznać i zagłębić się w poznanej historii z lat 1944 – 1955.

To My tworzymy historię oraz nasze wspomnienia!”

Bernadeta Szczerba
uczennica klasy 1 LO

„Gdy dowiedziałem się o rajdzie w miejscowości Maków Podhalański od razu chciałem wziąć udział w tym wydarzeniu. Po dotarciu na miejsce byłem bardzo podekscytowany. Dni spędzone na rajdzie bardzo dużo mnie nauczyły, a szczególnie tego, żeby cieszyć się z tego co mamy teraz, ponieważ ludzie którzy żyli w tamtych czasach wycierpieli wiele bólu, smutku i niesprawiedliwości. Gdy będzie kolejny rajd, z pewnością wezmę w nim udział.”

Kacper Stec
uczeń klasy 1 TŻF

„Miałem nie jechać ale po długich i ciężkich namowach wybrałem się i wcale nie żałuje! Pomimo ze było bardzo ciężko jakoś dałem radę. Z całego serca polecam jechać na taki rajd, ponieważ można się dużo nauczyć o historii i dowiedzieć się o życiu jakie było kiedyś.”

Mateusz Gumułka
uczeń klasy 1 THI

 

PODSUMOWANIE

XIII edycja rajdu edukacyjnego Szlakami Żołnierzy Wyklętych mjr. Józefa Kurasia „Orła”, „Ognia”, która odbyła się w dniach 5-7 października 2018 roku w Beskidzie Makowskim była dla naszej drużyny tzw. „chrztem bojowym”, gdyż po raz pierwszy spotkali się z połączeniem turystyki górskiej z grą terenową oraz rekonstrukcją historyczną. Obserwowałem jak drużyna z każdym kilometrem stawała się dobrze działającym organizmem. Patrząc na zaangażowanie młodzieży czułem radość, że takich uczniów ma nasza szkoła „u mistrza Paderewskiego”. Pomimo porażki w klasyfikacji drużyn (10 miejsce) jestem z Was dumny za walkę, za rywalizację i za hart ducha.

Było przyjemnością być i towarzyszyć Wam w poznawaniu historii i nawiązywaniu relacji z rówieśnikami z całej Polski.

Józef Parys
dyrektor szkoły

Podobne posty

Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę

Dyrektor

Małopolska Noc Naukowców 2018

szef

Małopolska Noc Naukowców 2017

szef
Skip to content