akcje i projekty ogłoszenia

Spacerując po szkole „u mistrza Paderewskiego”

Powiat Tarnowski – Schody do wiedzy w ZSOiZ w Ciężkowicach

W szkole „u mistrza Paderewskiego” w Ciężkowicach podjęto kolejne działanie, które ma sprawić, że miejsce naszej pracy, miejsce kształtowania młodych charakterów, przekazywania wiedzy i wartości oraz ich przyjmowania przez powierzoną nam młodzież będzie bardziej otwarte, tętniące życiem i rozpromienione uśmiechami naszych wychowanków.

W Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Ignacego Jana Paderewskiego  w Ciężkowicach zarówno my nauczyciele jak i młodzież spędzamy najwięcej czasu. Warto zwrócić uwagę, że nasza szkoła jest swoistego rodzaju drugim domem.

Przemieszczając się po szkole już od kilkunastu dni można nie tylko dotrzeć do wcześniej wyznaczonego celu- zapewne klasy, w której będziemy my nauczyciele uczyć lub wy droga młodzieży będziecie zdobywać wiedzę. Będąc w drodze do sali lekcyjnej możemy uczyć się spoglądając nawet bezwiednie na schody, na których znajdują się różne ciekawostki ze świata nauki.

Gdy wchodzimy do szkoły możemy odczytać kilka myśli dotyczących pracy z młodzieżą np.: „Nigdy nie jesteś sam, możesz liczyć na nas” lub „Wielcy ludzie nie rodzą się wielkimi, tylko się nimi stają” Następnie możemy przypomnieć sobie najważniejsze fakty z życia naszego patrona np. „1897 – 1903 – zamieszkiwał w Kąśnej z żoną Heleną Marią z Rosenów Górską”

Następnie możemy przypomnieć sobie najważniejsze fakty z życia naszego patrona np. „1897 – 1903 – zamieszkiwał w Kąśnej z żoną Heleną Marią z Rosenów Górską” Kolejne stopnie wprowadzają nas w historię walki o suwerenną i niepodległą Polskę np.: 1944 – 1963 – Walka z drugą okupacją sowiecką – Żołnierze Wyklęci” 

Jeżeli zaraz będzie kartkówka z angielskiego to warto przejść tuż obok pokoju nauczycielskiego przypominając sobie np.: „forgive – forgave – forgiven – wybaczyć”

Na drugiej klatce schodowej idąc od pracowni gastronomicznej możemy zobaczyć w jaki sposób zdrowo się odżywiać – Piramida Zdrowego Żywienia. Jedno z przypomnień brzmi: „Pamiętaj o piciu wody, co najmniej 1,5 l dziennie. Nie spożywaj alkoholu!” Następnie możemy odświeżyć podstawy savoir vivr’u np.: „Łyżkę lub widelec podnosimy do ust, nie schylamy się do nich.”

Na kolejnym piętrze zapoznać możemy się z przydatnymi sentencjami łacińskimi np.: „ignis non exstinguitur igne – ognia nie gasi się ogniem” 

Zbliżając się do najwyższej kondygnacji przypomnimy sobie jakie czynności wykonać by uratować człowieka np.: „Oceń oddech „widzę” „słyszę” „czuję”” lub „Uruchom AED”

Ta drobna zmiana, jest częścią większej całości, która wdrażana jest „u mistrza Paderewskiego” w Ciężkowicach, a wszystko po to, by być bliżej uczniów. Budujemy społeczność, w której młodzież oraz dorośli czują się bezpiecznie, nie boją się popełniać błędów, wiedzą, że na błędzie mogą się uczyć i stawać się lepszymi. Wierzę, że w szkole „u mistrza Paderewskiego” wszystko jest możliwe, o ile sami uwierzymy, że mamy wpływ na to, że to co robimy jest po coś.

Józef Parys
dyrektor szkoły

Podobne posty

Nabór na kolejną turę staży/praktyk zawodowych

szef

„Mistrzowie zawodzie II” w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w w Ciężkowicach

Dyrektor

Bezpieczny powrót do szkoły – harmonogram przygotowań do roku szkolnego 2021/2022

szef
Skip to content