akcje i projekty Ogłoszenia

O człowieku świadczą jego czyny nie słowa – #KOMÓRKOMANIA

„O człowieku świadczą jego czyny nie słowa. W szkole „u mistrza Paderewskiego” uczymy empatii, współczucia, bycia dla drugiego człowieka. Dzięki zaangażowaniu pani Karoliny Paluch i pani Moniki Trela rozpoczęliśmy akcję #KOMÓRKOMANIA .

I Wy możecie pomóc! Wy też uratujcie komuś życie!

Zapraszam do drużyny potencjalnych dawców szpiku kostnego. Zapewniam Was, że tego typu pomoc niesie olbrzymią radość, że można uratować życie ludzkie. Ja wciąż czekam na telefon z informacją, że czeka na pomoc mój bliźniak genetyczny”  powiedział Józef Parys – dyrektor szkoły 

Rejestracja będzie możliwa podczas Dnia Dawcy Szpiku, który odbędzie się w naszej szkole dnia 23 maja 2019 roku (czwartek) podczas Międzyszkolnego Dnia Dziecka. Do rejestrowania się zapraszamy nie tylko uczniów naszej szkoły, ale także ich rodziców, rodzeństwo oraz wszystkich mieszkańców Ciężkowic i Pogórza Ciężkowickiego.

Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronie: DKMS

Dnia 13 maja 2019 roku odbyła się w naszej szkole krótka prelekcja w ramach prowadzonej w naszej szkole akcji #KOMÓRKOMANIA . Celem projektu jest przeprowadzenie akcji edukacyjno-informacyjnej na temat idei dawstwa szpiku kostnego oraz umożliwienie rejestracji jako potencjalny dawca szpiku osobom, które podejmą świadomą decyzję o takiej rejestracji. W Polsce co godzinę jedna osoba dowiaduje się, ze jest chora na nowotwór krwi. Często jedyną formą terapii jest przeszczep szpiku kostnego lub komórek macierzystych. Niestety tylko jedna osoba na pięć znajduje swojego bliźniaka genetycznego (niespokrewnionego dawcę). Z tego powodu ważne jest, aby baza potencjalnych dawców była jak najszersza. Im więcej osób jest zarejestrowanych w bazie DKMS, tym większa jest szansa na znalezienie zgodnego dawcy.

Potencjalnym dawcą może zostać każda osoba w wieku 18-55 lat o wadze powyżej 50 kg (ale bez większej nadwagi) o ogólnie dobrym stanie zdrowie. Rejestracja w bazie DKMS polega na samodzielnym pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka za pomocą specjalnych pałeczek. Zachęcamy pełnoletnich uczniów naszej szkoły oraz absolwentów, aby podjąć przemyślaną decyzję i zarejestrować się jako potencjalny dawca. W ten sposób można bezinteresownie uratować komuś życie.

Ty też uratuj komuś życie!

Karolina Paluch
nauczyciel języka niemieckiego

Podobne posty

Bieg z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”

szef

Życzenia Świąteczne i Noworoczne 2018

szef

Wspólny komunikat MRPiPS i MEN: Zalecamy czasowe zwolnienie uczniów z obowiązku świadczenia pracy

szef
Skip to content