akcje i projekty wyjścia i wycieczki

Wyjazd młodzieży do kina Millenium w Tarnowie

24 stycznia młodzież naszej szkoły w ramach projektu obejrzała w kinie Millenium w Tarnowie film pt. „Zrodzeni do szabli”. Był to fabularno-dokumentalny film o historii szabli i jej wpływie na dzieje Polski.

Polska szabla jest nieodłącznie związana z kulturą szlachecką. Otaczano ją wyjątkową czcią i szacunkiem. Szable konsekrowano, przekazywano z ojca na syna wraz z tradycją powiązanej z nią rodzinnej chwały. Legenda głosi, że na skrzyżowanych szablach chrzczono synów, a te zdobyczne przekazywano wraz ze sztandarami jako ofiarę składaną Bogu. „Zrodzeni do szabli” to osadzona w XVII-wiecznej Polsce historia młodego szlachcica i rycerza Błażeja Wronowskiego (Wiktor Osiński / Bartosz Sieniawski). Błażej rozpoczyna edukację wojskową u Jana Jerlicza (Paweł Deląg), weterana wojny moskiewskiej. Jerlicz powraca w rodzinne strony, by za namową swojego dawnego towarzysza broni Jerzego Wronowskiego (Maciej Kowalewski), zająć się szkoleniem młodego Błażeja.

To opowieść o honorze, męstwie i walce widziana oczami młodego rycerza dorastającego w dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Dokumentalna cześć filmu zabiera widzów w podróż w świat najwyższej jakości rzemiosła, którego dziełem jest polska szabla, a także opowiada o odtworzeniu sztuki krzyżowej, staropolskiej koncepcji walki szablą, której podjął się szermierz Janusz Sieniawski wraz z synami.

Zdjęcia kręcono na terenie Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Glugowskich we Wdzydzach Kiszewskich, dworze w Jeżowie, w rezerwacie przyrody – Skałki Piekło pod Niekłaniem, Górze Miedziance oraz Dworze w Gałkach.

Jacek Przybyło

nauczyciel przedmiotów zawodowych informatycznych

źródło: httpss://www.historytv.pl/programy/zrodzeni-do-szabli

Podobne posty

Wycieczka do ACK Cyfronet i Ogrodu Doświadczeń AGH

szef

RDN – Słowo za Słowo – o naszej szkole „u mistrza Paderewskiego”

szef

Podsumowanie projektu „Bądź EKO” i kampania promocyjno- informacyjna.

szef
Skip to content