akcje i projekty ogłoszenia

Jak opanować stres na maturze i nie dać się pokonać przez samego siebie?

Drodzy Maturzyści!

Matura to klucz, który może otworzyć drzwi do wymarzonych uczelni, to świetny początek ścieżki kariery. To właśnie dlatego jest nazywana egzaminem dojrzałości i najważniejszym sprawdzianem w życiu. Dlatego warto poznać metody, które pozwolą opanować i złagodzić stres oraz podejść do egzaminu w lepszej kondycji psychicznej.
         
Stres jest zjawiskiem fizjologicznym, jest mechanizmem, który umożliwia przystosowanie się do nowej sytuacji, motywuje do działania, mobilizuje do wytężonego wysiłku na rzecz poradzenia sobie z trudną sytuacją – działa pozytywnie – jeśli jest krótkotrwały. Natomiast jeśli jest on długotrwały, wpływa negatywnie na nasze funkcjonowanie i nasz organizm.
Jak opanować stres związany z maturą?

Po pierwsze: dzień przed pierwszym egzaminem maturalnym warto poświęcić sobie – tylko  i wyłącznie. Ostatnie powtórki są już na tym etapie zbędne; wszystko, czego mieliście się nauczyć, już dawno się nauczyliście. Dzień przed egzaminem warto zatem postawić na relaks. Długa kąpiel w wannie, ulubiona książka lub serial, długi spacer do lasu lub na łąkę – to tylko niektóre pomysły na relaks. Każdy jednak powinien wybrać coś, co odpręża go najbardziej.

Po drugie: zadbać o odpowiednią ilość snu, aby na egzamin przyjść wypoczętym.

Po trzecie: zdrowo się odżywiać – zbilansowana dieta bogata w kwasy Omega-3, witaminy. W dzień egzaminu zjeść śniadanie!

Po czwarte: Nie zażywać żadnych środków uspakajających, czy też pobudzających! – mogłoby to mieć druzgocące skutki!

Tuż przed maturą i na maturze: warto pamiętać!

Jeśli mimo solidnego odpoczynku i relaksu, tuż przed egzaminem maturalnym lub w jego trakcie dopadnie Was stres? Warto postawić na ćwiczenia oddechowe. Skuteczna jest np. metoda, w której licząc do czterech, kolejno wciągamy powietrze, zatrzymujemy je, a później spokojnie wydychamy. Cały blok (czyli 3×4) należy powtarzać tak długo, aż nieco się uspokoimy.

W trakcie pisania egzaminu maturalnego, można w pierwszej kolejności przejrzeć pobieżnie wszystkie zadania – nic Was wówczas już nie zaskoczy, a poziom stresu powinien nieco spaść. Najlepiej, jeśli zaczniecie od rozwiązywania zadań najłatwiejszych lub takich, na które na pewno znacie odpowiedź. To wzmocni nieco Waszą wiarę w siebie. Ponadto dzięki temu nie odkryjecie pod koniec egzaminu, że nie ma już czasu na prostsze zadania.

Polecam obejrzeć: Jak poradzić sobie ze stresem przez egzaminem maturalnym:

ODC. 47 Jak poradzić sobie ze stresem przed EGZAMINEM (Matura, Egzamin Ósmoklasisty) – YouTube

Sabina Cygnar, pedagog szkolny

Podobne posty

Orszak Trzech Króli w Ciężkowicach

szef

Uroczyste obchody 76. rocznicy ludobójstwa na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich II Rzeczypospolitej

szef

Wykład dla rodziców nt. „Wpływ czytania na rozwój młodzieży”

Dyrektor
Skip to content