goście i prelekcje

Bliskie spotkania z filmem i historią

Środa 30 marca 2022 roku to dzień pełen niespodzianek dla uczniów szkoły „u mistrza Paderewskiego”.
To właśnie tego dnia odwiedzili naszą placówkę producenci filmu  pt. „Drzazga. W stronę chwały” oraz pan Zygmunt Pertkiewicz syn płka Jerzego Pertkiewicza, dowódcy plutonu „Regina II” należącego do Batalionu „Barbara”.

Dla uczniów była to zarówno wspaniała lekcja historii i filmu.

Goście przypomnieli życiorys płk. Pertkiewicza oraz losy Batalionu „Barbara”, które będą kanwą powstającego filmu. Akcja filmu ma objąć okres od bitwy pod Jamną, w której 600 partyzantów starło się z 4800 żołnierzami SS i żandarmerii, po masakrę oddziału w Dąbrach 16 października 1944 roku. Te wydarzenia pokazane będą w filmie z perspektywy dowódcy – płk. Jerzego Pertkiewicza ps. „Drzazga” oraz jego żołnierzy.

 Młodzież dowiedziała się również, jak wygląda produkcja filmowa, miała możliwość wzięcia udziału w castingu. Twórcy filmu poszukiwali odtwórców ról epizodycznych i statystów. Była to niebywała atrakcja dla naszych uczniów, zwłaszcza dla tych, którzy swoją przyszłość wiążą ze światem filmu i telewizji.  Z niecierpliwością czekamy na efekty pracy pana reżysera Dawida Szpary. Mamy nadzieję, że będziemy mogli zobaczyć uczniów szkoły „u mistrza Paderewskiego” na „dużym” ekranie.

Agnieszka Gucwa, nauczyciel języka polskiego

 

 

Podobne posty

Wykład pt. ,, Rotmistrz Witold Pilecki”- Święty polskiego patriotyzmu

szef

Szkolenie fryzjerskie ,, Blondy – praca na farbach Milaton”

Dyrektor

Spotkanie z księdzem Pawłem Żurowskim

szef
Skip to content