akcje i projekty goście i prelekcje

Akt powierzenia w opiekę cmentarzy 138, 137, 118

Jesteśmy po doniosłym i ważnym wydarzeniu jakim była dzisiaj w dniu 5 października 2023 roku wizyta I Wicewojewody Małopolskiego Pana Ryszard Pagacz w naszej szkole i przekazanie aktu powierzenia w opiekę cmentarzy wojennych w naszej okolicy. Tekst aktu powierzenia:

AKT POWIERZENIA OPIEKI NAD CMENTARZAMI WOJENNYMI Z I WOJNY ŚWIATOWEJ NR 137 W CIĘŻKOWICACH, 138 W BOGONIOWICACH I 118 W STASZKÓWCE ZESPOŁOWI SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH I ZAWODOWYCH IM. IGNACEGO JANA PADEREWSKIEGO w CIĘŻKOWICACH Ryszard Pagacz I Wicewojewoda Małopolski

Młodzież szkoły „u mistrza Paderewskiego” tj. Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Ignacego Jana Paderewskiego w Ciężkowicach pamiętając o tym, że już dzisiaj w teraźniejszości buduje przyszłość swoją i naszej Ojczyzny, chce trwać na trwałym fundamencie przeszłości, zgłębiając historię Polski, dbając o to, co pozostawili nam nasi przodkowie, także na terenie naszej Małej Ojczyzny tj. na Pogórzu Ciężkowickim. Wspominając niedawne obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę młodzież naszej szkoły „u mistrza Paderewskiego”:

  • Chce przez czyn zachować pamięć o czasach Wielkiej Wojny, w której nasi rodacy wykazali się heroizmem w walce o wolną i suwerenną Polskę.
  • Chce również swoją pracą dać przykład innym jak należy szanować groby poległych, bez różnicy na przynależność narodową i państwową (Polacy, Węgrzy, Austriacy, Rosjanie i inni…).
  • Chce czynem świadczyć o cywilizacji łacińskiej – zachodniej, gdzie z szacunkiem podchodzi się do miejsc pochówku. Jutro rusza akcja już kolejna akcja sprzątania przekazanych dzisiaj w pieczę cmentarzy.

Nasze uczennice i nasi uczniowie wraz z policjantami z Polski i Węgier będą doprowadzać oblicza tych małych wojennych cmentarzy do właściwego stanu.

Mam nadzieję, że coraz większa grupa naszych uczniów – wychowanków włączy się w przyszłości w porządkowanie tych cmentarzy, a w okresie listopadowych również w odwiedzenie i zmówienie modlitwy za poległych i zapalenie symbolicznego znicza.

Wizyta była również czasem zwiedzenia naszej szkoły, obejrzenia doskonałej infrastruktury i inwestycji, które mogły być zrealizowane w ostatnich siedmiu latach dzięki ogromnemu wsparciu Organu Prowadzącego w osobach Panów: Starosty Romana Łucarza, Wicestarosty Jacka Hudymy i Etatowego Członka Zarządu Powiatu Tarnowskiego Tomasza Stelmacha. Zobaczyliśmy także z Panem I Wicewojewodą Małopolski Ryszardem Pagaczem postępujące prace przy budowie boiska wielofunkcyjnego.

Józef Parys, dyrektor szkoły

 

Podobne posty

Przystanek Historia – IPN Kraków – wręczenie certyfikatów

szef

Narodowe czytanie

Dyrektor

#Komórkomania

szef
Skip to content