akcje i projekty uroczystości pozaszkolne

Przysięga i Krzyże Harcerskie w Miejscu Pamięci KL Sachsenhausen!

Harcerze ze szkoły „u mistrza Paderewskiego” w Ciężkowicach 27 listopada 2024 roku wyruszyli w 85. rocznicę „Sonderaktion Krakau” w XXIII Wyprawie Akademickiej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Ne Cedat Academia oraz Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie

W pierwszym dniu wyprawy uczestnicy po dotarciu z Krakowa do Wrocławia złożyli kwiaty i zapalili znicze przy murach dwóch więzień, w których w listopadzie 1939 roku przez blisko 3 tygodnie przetrzymywani byli krakowscy profesorowie, zanim Niemcy przetransportowali ich do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen. 28 listopada 2024 roku nasi harcerze wyruszyli ze stacji kolejowej Sachsenhausen-Oranienburg wraz pozostałymi uczestnikami „Wyprawy Pamięci” do bram dawnego obozu w Marszu Pamięci Młodych, dokładnie w 85. rocznicę tragicznego przemarszu aresztowanych profesorów najstarszej polskiej Alma Mater. Młodzież wzięła także udział we mszy świętej, której przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Wiesław Śmigiel. Zebrani wysłuchali wystąpienia dr Astrid Ohm z muzeum Sachsenhausen i listu skierowanego przez prezydenta Andrzeja Dudę, który odczytał mec. Maciej Krzyżanowski. Młodzież odbyła także spacer edukacyjny po terenie dawnego obozu i zapaliła znicze w miejscu dawnych baraków nr 45 i 46, gdzie trafili uwięzieni przez Niemców krakowscy uczeni.

Spośród naszych dziesięciu harcerzy uczestniczących w „Wyprawie Pamięci” cztery osoby tj. Oliwia Grygiel, Katarzyna Kamyk, Jakub Helizanowicz i Łucja Bień w tym ważnym miejscu martyrologii polskiego narodu złożyło przysięgę harcerską otrzymując Krzyże Harcerskie.

Gratuluję, jestem z Was dumny! Życzę, by podjęte zobowiązania na zawsze stały się częścią Waszego życia:

„Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym / posłuszną Prawu Harcerskiemu.”

Była to wyprawa merytoryczna z wykładami, ale także bardzo emocjonalna z wizytą studyjną w byłym niemieckim KL Sachsenhausen. Znalazł się także czas na zwiedzenie Berlina i Instytutu Pileckiego miejsca na mapie stolicy Niemiec przekazującego zwiedzającym prawdę o kluczowych zagadnieniach XX wieku: charakterystykę dwóch totalitaryzmów – niemieckiego i sowieckiego, a także konsekwencje ich działań.

Krzewić patriotyzm i pamięć historyczną!

Cześć i Pamięć dla pomordowanych ofiar niemieckiego ludobójstwa!

Zdjęcia: IPN Kraków, Ne Cedat Academia, druhna Jolanta Dyngosz

 

Józef Parys, dyrektor szkoły

 

Podobne posty

Pamięci polskich kobiet – więźniarek niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück

Dyrektor

Termomodernizacja naszej szkoły dziś rusza! Winda już blisko!

szef

Rekolekcje Wielkopostne

Dyrektor
Skip to content