akcje i projekty Ogłoszenia

Wystawa IPN „Niemiecki Obóz w Płaszowie 1942–1945”. Niemieckie obozy – tak / Polskie obozy – nie

W naszej szkole od 22 stycznia 2018 roku prezentujemy wystawę IPN Niemiecki Obóz w Płaszowie 1942–1945. Zaprezentowanie tej wystawy wpisuje się w narodową walkę o prawdę historyczną, podkreślając, że obozy w okresie II wojny światowej w ramach aparatu represji III Rzeszy Niemiec były niemieckie a nie polskie. Wystawa w sposób przystępny, za pomocą narracji merytorycznej, zdjęć i materiałów archiwalnych prezentuje fakty dotyczące niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Płaszów.

Ekspozycja, przygotowana przez krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej, prezentuje tragiczną historię największego w Krakowie miejsca martyrologii narodu polskiego i żydowskiego, upamiętnionego m. in. w głośnym filmie „Lista Schindlera”. Za pomocą m. in. zdjęć, wspomnień więźniów, materiałów archiwalnych autorzy starali się przedstawić różnorodne aspekty funkcjonowania obozu jako miejsca niewolniczej pracy i masowych egzekucji, dokonywanych w tym miejscu nie tylko na więźniach obozu, ale i na osadzonych z pobliskich aresztów gestapo.[1]

Dyrekcja, grono pedagogiczne oraz cała społeczność Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. I. J. Paderewskiego w Ciężkowicach zaprasza do obejrzenia wystawy udostępnionej przez Instytut Pamięci Narodowej oddział w Krakowie. Wystawa ta jest elementem długofalowych działań społeczności Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. I. J. Paderewskiego w Ciężkowicach, mających na celu przybliżenie uczniom oraz szerzej mieszkańcom Pogórza Ciężkowickiego historii Polski.

Zapraszamy do budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. I. J. Paderewskiego w Ciężkowicach – ul. Łuczkiewiczów 12, Ciężkowice – uczniów szkół podstawowych, podstawowych z oddziałami gimnazjalnymi, szkół średnich wraz z opiekunami, społeczność Ciężkowic oraz całego Pogórza Ciężkowickiego. Wystawa będzie dostępna do 9 lutego 2018 roku.

mgr Józef Parys
dyrektor szkoły

[1] Zob. httpss://www.ipn.gov.pl/

no images were found

Podobne posty

Akcja honorowego krwiodawstwa „Krew za krew” – Pamięci Żołnierzy Wyklętych

szef

Przystanek Historia – IPN Kraków – wręczenie certyfikatów

szef

Koronawirus – zachowajmy ostrożność

szef
Skip to content