Gminne oświatowe obchody Święta Niepodległości
połączone z Dniem Patrona oraz Dniem Otwartym Szkoły „u Mistrza Paderewskiego”
9 listopada 2018 roku
„Naród ,który nie szanuje swej przeszłości,
nie zasługuje na szacunek teraźniejszości
i nie ma prawa do przyszłości”
Józef Piłsudski
Słowa marszałka Józefa Piłsudskiego przyświecały uroczystości gminnych oświatowych obchodów Święta Niepodległości połączonych z Dniem Otwartym i Dniem Patrona Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Ignacego Jana Paderewskiego. Obchody stulecia odzyskania niepodległości rozpoczęły się tak naprawdę już 3 maja 2018 roku, kiedy to młodzież naszej szkoły uczestniczyła w uroczystości odsłonięcia pomnika – ławeczki wybitnego polskiego patrioty Ignacego Jana Paderewskiego. Z kolei aktu odsłonięcia muralu 3D usytuowanego na ścianie budynku szkoły dokonano przy udziale całej społeczności szkolnej oraz zaproszonych gości 30 maja 2018 roku.
„Jak wpisać społeczność szkoły czy wręcz społeczność lokalną w upamiętnienie mistrza Paderewskiego? Co zrobić, aby przedsięwzięcie było nietuzinkowe i latami przypominało o naszej miłości do Ojczyzny i przywiązania do świata wartości, z których wyrastać powinny kolejne pokolenia. Przed państwem efekt przemyśleń i pracy artysty malarza pana Ryszarda Paprockiego” – mówił wtedy Dyrektor szkoły pan Józef Parys.
Dnia 9 listopada 2018 r. o godz. 9.00 na płycie ciężkowickiego rynku rozpoczęliśmy gminne oświatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości.
Swoją obecnością zaszczycili nas: Starosta Tarnowski – pan Roman Łucarz, Burmistrz Miasta i Gminy Ciężkowice – pan Zbigniew Jurkiewicz, radni Powiatu Tarnowskiego i Gminy Ciężkowice, dyrektor Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice – Wojciech Sanek, przedstawiciele służb mundurowych Gminy Ciężkowice, dyrektorzy szkół gminnych, uczniowie szkół podstawowych z oddziałami gimnazjalnymi wraz z pocztami sztandarowymi, sponsorzy, mieszkańcy Ciężkowic, media lokalne i regionalne.
Społeczność szkoły oraz zaproszeni goście złożyli hołd wielkiemu patriocie – mistrzowi tonów i politykowi, składając kwiaty pod pomnikiem Ignacego Jana Paderewskiego na ciężkowickim rynku.
Dzięki uprzejmości grupy rekonstrukcji historycznej GRH „Żandarmeria” obejrzeliśmy widowisko, które przeniosło nas do roku 1944. Zanim rozpoczęło się przedstawienie, obecni zostali poinformowani przez lektora o czasie przedstawianego wydarzenia, mundurach, broni, a także o pasji rekonstruktorów, którzy w ten sposób zachęcają młode pokolenie do sięgania po naukowe opracowania zdarzeń przeszłych. Podczas pokazu przedstawiono scenę odbicia polskich jeńców z rąk niemieckiej żandarmerii w roku 1944. Przez chwilę mogliśmy poczuć grozę tamtych okupacyjnych dni, kiedy to nasi dziadowie musieli patrzeć na symbolikę nazistowską i byli bezsilni prawie zawsze wobec wszechogarniającej symboliki najeźdźcy. Ta inscenizacja przeniosła nas w inny okres niż świętowaliśmy, ale cel podstawowy został osiągnięty. Młodzi ludzie – uczniowie Pogórza – mogli zobaczyć, jak synowie bohaterów z lat 1914-1921 bili się o wolną Polskę w 1944 roku, biorąc broń do ręki. Takie momenty uświadamiają nam wszystkim, jakie to szczęście, że żyjemy w wolnym i niepodległym kraju. Dają też motywację do zgłębiania historii naszej Ojczyzny.
Podczas tak ważnej rocznicy nie mogło zabraknąć radosnych akcentów. Imprezę uświetniło widowisko taneczne. Uczniowie naszej szkoły w pięknych, staropolskich strojach zatańczyli poloneza. Następnie łącząc się z zaproszonymi na uroczystość szkołami, tanecznym krokiem przeszli na halę widowiskowo – sportową przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciężkowicach, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości.
Drugi etap obchodów Święta Niepodległości rozpoczął się od okolicznościowych przemówień. Dyrektor szkoły, pan Józef Parys, serdecznie powitał przybyłych gości i zaprosił wszystkich obecnych do udziału w uroczystości. Następnie głos zabrali: Starosta Powiatu Tarnowskiego pan Roman Łucarz i Burmistrz Gminy Ciężkowice pan Zbigniew Jurkiewicz. Każdy z gości nie szczędził słów uznania dla Dyrekcji oraz zaangażowanych osób za przygotowanie tej uroczystości.
Podczas akademii ogłoszono wyniki Konkursu Fotograficznego „Śladami Niepodległej i Ignacego Jana Paderewskiego”. Celem konkursu było uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, kultywowanie lokalnej przeszłości historycznej oraz rozwijanie u dzieci i młodzieży umiejętności obserwacji otoczenia i jej dokumentowania. Konkurs adresowany był do uczniów z terenu gminy Ciężkowice, gmin ościennych oraz uczniów naszej szkoły. Nagrody zwycięzcom wręczyli pan starosta Roman Łucarz wraz z dyrektorem Józefem Parysem.
Część artystyczną rozpoczęto od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego, włączając się tym samym w ogólnopolską inicjatywę „Niepodległa do hymnu”. Następnie zaprezentowano widowisko słowno–muzyczne, podkreślające tragizm naszych narodowych dziejów. Ten ujmujący pokaz talentów wokalno-recytatorskich oraz instrumentalnych przygotowała młodzież ZSOiZ w Ciężkowicach we współpracy z nauczycielami i absolwentami szkoły pod kierunkiem pani Beaty Porębskiej. To co zobaczyliśmy zasługuje na miano profesjonalnego koncertu pieśni patriotycznej „Dla Niepodległej”.
Po akademii zaproszeni goście, uczniowie klas gimnazjalnych i podstawowych mogli obejrzeć stoiska promujące naszą szkołę: technikum informatyczne, usług fryzjerskich, hotelarskie, żywienia i usług gastronomicznych oraz terapeuty zajęciowego. Warto było przystanąć przy wystawie poświęconej Patronowi Szkoły – Ignacemu Janowi Paderewskiemu, która zawierała pamiątki po Wielkim Polaku oraz zdjęcia udostępnione z prywatnych zbiorów i pozyskane przez Szkołę.
Świętowanie „u mistrza Paderewskiego” zakończono poczęstunkiem, przygotowanym przez nauczycieli przedmiotów gastronomicznych, młodzież oraz rodziców. Tak wspaniała rocznica stała się dla naszej społeczności okazją do radosnego świętowania, zadumy nad losem naszego kraju i kolejną lekcją patriotyzmu dla uczniów.
Wszystkim sponsorom składamy gorące podziękowanie za pomoc w zorganizowaniu tej uroczystości. Dziękujemy również Centrum Promocji Gminy Ciężkowice za wypożyczenie sprzętu nagłaśniającego. Pani Klaudii Jamka, absolwentce naszej szkoły, dziękujemy za uświetnienie występu swoim śpiewem. Słowa podziękowania należą się również nauczycielom, rodzicom, uczniom, pracownikom obsługi i administracji za pracę włożoną w przygotowanie tej uroczystości.
Organizatorzy
Relacja z Gminnych obchodów Narodowego święta Niepodległości – Tarnowska TV
Relacja z Oświatowych obchodów Narodowego święta Niepodległości – pogorze24.pl
Opis uroczystości na stronie internetowej Szkoły Podstawowej z Brzozowej