uroczystości pozaszkolne uroczystości szkolne

Święto Niepodległości 2019

„Jest takie miejsce u zbiegu dróg,
gdzie się spotyka z zachodem wschód…”

Dzisiaj 101. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Świętujemy radośnie, wspominajmy bohaterów… żyjemy w wolnej, niepodległej Polsce!

Zobacz: Gra o Niepodległość

Z przemówienia Dyrektora Szkoły na Dzień Patrona 7 listopada 2019 roku:

Szanowni Państwo,
Rodzice, uczniowie, nauczyciele,
pracownicy administracji i obsługi szkoły, zaproszeni goście

Listopadowe dni przynoszą wiele rocznic, pozwalają nam upamiętnić tych którzy odeszli. Na początku naszych najbliższych. Następnie tych dzięki, którym jesteśmy w polskiej szkole w wolnej Polsce.

8 listopada 1860 roku w Kuryłówce na Podolu urodził się nasz patron Ignacy Jana Paderewski.

17 listopada 1897 roku przybył do swojego dworu w Kąśnej Dolnej Ignacy Jan Paderewski.

 

 

Listopadowe dni to również czas upamiętnienia czynu zbrojnego, myśli politycznej i geniuszu dyplomatycznego Polaków, którzy ponad podziałami potrafili wznieść się i dla wolnej, niezawisłej, niepodległej Najjaśniejszej Rzeczypospolitej i odbudować naszą Ojczyznę. Postacie Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz wielu innych bezimiennych przypominają, że Ojczyzna w chwili próby, w chwili potrzeby jest jedna po prostu biało-czerwona.

Już blisko 11 listopada dzień w którym świętujemy odzyskanie niepodległości przez naszą Ojczyznę. Dla Europy znany jako dzień rozejmu pomiędzy państwami centralnymi a ententą zawartego w Compiègne we Francji. Powszechnie Znany jako Dzień Pamięci. Dla wschodu Europy symboliczny dzień odzyskania niepodległości lub jej wywalczenia po raz pierwszy.

Szanowni Państwo,
Rodzice, uczniowie, nauczyciele,
pracownicy administracji i obsługi szkoły, zaproszeni goście

Ignacy Jan Paderewski jeden z Ojców niepodległości Polski był na przemian archetypowym XIX-wiecznym artystą-romantykiem i XX-wiecznym rzutkim biznesmenem-celebrytą, bez wytchnienia przemierzającym glob w pogoni za sławą, pieniędzmi, uznaniem i potężnymi sprzymierzeńcami, aby następnie wykorzystać to wszystko dla spraw, o które się troszczył polskiej niepodległości, muzyki i filantropii.

Życzę Wam wszystkim by te dni były dla Was pełne zadumy ale i radości z wolnej Polski. Dzisiaj natomiast radości szkolnej z faktu, że naszym patronem jest tak wspaniały człowiek – Ignacy Jan Paderewski.

Pamiętajmy możemy prawie wszystko… Powiedział kiedyś Ignacy Jan Paderewski
„[…] jeden procent talentu, dziewięć procent szczęścia i dziewięćdziesiąt procent pracy”
Moim zadaniem i waszym zadaniem jest wcielać w życie przepis na sukces mistrza Paderewskiego.

Zapraszam w tym miejscu was młodzieży na poczęstunek, który został przygotowany przez naszych nauczycieli i uczniów oraz radę rodziców. Zapraszam do wspólnej zabawy.

  

11 listopada 2019 w Ciężkowicach –  na Marszu Niepodległości! 

Dziękuję panu Burmistrzowi Zbigniewowi Jurkiewiczowi za możliwość krótkiego przedstawienia zgromadzonym w Marszu Niepodległości wielkich Ojców Niepodległości i przypomnienie o tych bezimiennych, których mogiły rozsiane są na obszarze wschodniej Europy …

Józef Parys
dyrektor szkoły

Podobne posty

Obchody Święta Niepodległości

szef

Dzień Papieski

szef

XVIII Dzień Papieski – u mistrza Paderewskiego

szef
Skip to content