wyjścia i wycieczki

Wyjazd do Ravensbrück i Sachsenhausen

W dniach 21-24 kwietnia 2023 roku odbyła się wycieczka zorganizowana przez Stowarzyszenie „Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego KL Ravensbrück” do Ravensbrück w Niemczech z okazji 78. rocznicy oswobodzenia obozu. Wzięło w niej udział 8 uczniów naszej szkoły (Sebastian Bryndal, Jakub Zięba – z klasy 3 THI, Jakub Synowiec, Bartosz Popiela i Mikołaj Sowa z klasy 3 LO, Kinga Bania, Karolina Kostecka i Justyna Skałoń z klasy 4 TŻF) oraz opiekun pani Aneta Kapałka. W wyjeździe uczestniczyła także 5 Tarnowska Drużyna Harcerska  im. Janusza Korczaka Hufiec ZHP Tarnów Chorągiew Tarnowska, a przede wszystkim przedstawiciele drugiego i trzeciego pokolenia, bliscy krewni, ravensbrückich więźniarek.

W trakcie trzydniowego pobytu w Niemczech zwiedziliśmy terenu dawnego obozu, miejsce egzekucji więźniarek, Muzeum, Bunkier, Szczelinę, krematorium, jezioro Schwedt. Nasi uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze na mogile rozstrzelanych w Fürstenbergu, a także na grobie Marka Rzewuskiego – dziecka urodzonego w obozie.

23 kwietnia 2023 roku uczestniczyliśmy w głównych uroczystościach: okolicznościowych przemówieniach,  składaniu kwiatów w miejscach upamiętnienia oraz mszy świętej w języku polskim, która odbyła się w Bunkrze. Odwiedziliśmy również zbiorową mogiłę więźniarek w Neubrandenburgu, poznaliśmy historię odkrycia nazwisk polskich więźniarek pochowanych w bezimiennej mogile.

Wieczorami mogliśmy porozmawiać o naszych odczuciach, podzielić się przemyśleniami i refleksami, a także wysłuchać wspomnień starszych osób, krewnych więzionych w Ravensburck i Sachsenhausen.

W ostatnim dniu zwiedziliśmy obóz Sachsenhausen, w którym więziono 169 profesorów i pracowników naukowych UJ i AGH w Krakowie. Tam również złożyliśmy kwiaty, zapaliliśmy znicze oraz odmówiliśmy modlitwę za wszystkich poległych.

Przez wszystkie dni był z nami obecny pan Paweł Woźniak z Berlina – przewodnik, który z wielkim zapałem opowiadał historię „naszych dziewczyn” i prezentował piekło żeńskiego obozu koncentracyjnego.

Wszystkim, dzięki którym mogliśmy uczestniczyć w tym wyjeździe bardzo serdecznie DZIĘKUJEMY, a szczególne podziękowani kierujemy w stronę pani prof. Elżbiety Kuty – Prezes Stowarzyszenia, której wkład, zaangażowanie, troska i serce w czasie wyjazdu były nieocenione.

Justyna Skałoń, Jakub Synowiec, uczestnicy wyjazdu

Prezentowane zdjęcia są własnością IPN Kraków.

Podobne posty

Spełnione marzenie… Kacpra

szef

Nietypowa lekcja ekonomii klasy II LO

szef

„Orła WRONa nie pokona” – ciężkowickie szkoły w grze miejskiej

szef
Skip to content