ZAGROŻENIA W SIECI INTERNETOWEJ

szef

ZAGROŻENIA W SIECI INTERNETOWEJ

 1. Treści zagrażające rozwojowi psychicznemu i moralnemu uczniów.
  Podczas przeglądania treści potrzebnych do nauki w wynikach wyszukiwania może pojawić się strona, która nie jest przeznaczona dla uczniów. Również niektóre aplikacje sugerowane użytkownikowi strony są nieodpowiednie dla ucznia. Warto ustawić w używanych systemach operacyjnych opcje kontroli rodzicielskiej.
 2. Niezweryfikowane informacje. Co jest prawdą, a co fałszem?
  Podczas nauki on-line uczeń może natrafić w internecie na informacje, które wzbudzą w nim niepokój. Ważne jest, aby rodzice omówili taką sytuację ze swoimi dziećmi. Wiele treści zamieszczanych w sieci nie służy informowaniu, a często tylko przykuwaniu uwagi czy zwiększaniu częstotliwości odwiedzin danej strony.
 3. Reklamy
  W sieci pojawia się mnóstwo reklam, które są często profilowane dla konkretnego użytkownika. Rodzice i uczniowie powinni pamiętać o wynikających z tego zagrożeniach.
 4. Ochrona danych osobowych i wizerunku
  Zarówno uczniowie, jak i rodzice powinni mieć świadomość, że nieodpowiedzialne logowanie się do stron komercyjnych, bez przeczytania regulaminu portali, automatyczne wyrażanie zgody na dostęp do zdjęć, filmów, kontaktów, które są w telefonie, może okazać się niebezpieczne.
  Uczniowie, ważne jest również, aby podczas zdalnej nauki nie narazić się na nieumyślne złamanie prawa, gdy nieświadomie udostępnimy dane osobowe lub wizerunek swoich kolegów i koleżanek.
 5. Uzależnienie od internetu
  Uczeń, korzystając z internetu do nauki i zabawy, nie powinien przekraczać czasu zalecanego na pracę przy komputerze. Może to skutkować zarówno problemami z koncentracją i nauką, ale również ze zdrowiem fizycznym, oraz uzależnieniem.
  Obecna sytuacja – zdalnego nauczania wymaga wydłużenia czasu spędzanego przez dzieci i młodzież przed komputerem. Dlatego Drodzy Rodzice musicie zadbać o zdrowie Waszych Dzieci, aby nie spędzały „całego dnia” przed monitorem komputera, tabletu, czy smartfonu!
 6. Bezpieczeństwo sprzętów i dostępu do sieci
  Sprawdzajmy aktualność zabezpieczeń na komputerach i smartfonach. Każdy system operacyjny daje możliwość ustawienia pewnych ograniczeń. Każdy sprzęt podłączony do internetu powinien posiadać aktualny program antywirusowy.
 7. Niebezpieczne kontakty
  Młodzież, korzystająca z internetu, szczególnie z portali społecznościowych, jest narażona na kontakt z osobami mającymi złe intencje, zamierzającymi popełnić przestępstwo. Dlatego też rodzice i nauczyciele powinni szczególnie interesować się, z kim młody człowiek utrzymuje kontakt oraz informować o wszelkich próbach kontaktu ze strony obcych osób. Uczniowie, Wy też powinniście informować swoich rodziców i nauczycieli o wszelkich próbach kontaktu z Wami ze strony obcych osób.
 8. Cyberprzemoc
  O wszelkich formach cyberprzemocy (słownej, nękania, podszywania się pod inne osoby) należy informować odpowiednie organy, zarówno w sytuacji, kiedy ofiarą jest uczeń, jak i wówczas, kiedy jest on świadkiem takich działań.
 9. Gry komputerowe i wideo
  Dzieci i młodzież są również narażone na nieodpowiednie treści zawarte w grach. Aby tego uniknąć, warto sprawdzać kategorię wiekową danej gry oraz to, czy nie zawiera np. scen przemocy, hazardu, pornografii. Europejski system klasyfikacji gier PEGI nadaje oznaczenia wieku i treści zawartych w grze. Są one obecne praktycznie na każdej grze dostępnej on-line bądź w sklepie.

Zachęcam do zapoznania się z prezentacją multimedialną: „Uzależnienie od komputera i internetu”.

prezentacja o „uzależnieniu od komputera i internetu”

Skip to content